Любопитният случай на мъжа с две сърца – и какво стана, когато и двете спряха

| от |

През 2010 г. 71-годишен мъж идва в спешното отделение във Верона, Италия, с оплакване от задух. Лесно може да се предположи, че това е стандартен случай в центъра за спешна помощ… Но този пациент се оказва доста по-уникален – защото има две сърца.

Въпреки че мъжът се ражда само с едно, то има множество проблеми. Той развива високо кръвно налягане, висок холестерол, нередовен и необичайно бърз сърдечен ритъм и в крайна сметка е диагностициран с рядко сърдечно заболяване, известно като идиопатична дилатативна кардиомиопатия – състояние, при което камерите на сърцето се уголемяват и отслабват, което означава, че не могат да изпомпват кръвта толкова добре.

През 2001 г. на човека е поставен пейсмейкър, но е ясно, че в крайна сметка ще му е необходимо ново сърце.

А при трансплантация на органи хирурзите невинаги отстраняват оригиналния болен орган. Макар и рядко при сърцата, точно това се случва и с този пациент, през 2003 г.

При тази процедурата, известна като хетеротопна трансплантация, донорският орган се поставя в тялото и неговите камери и кръвоносни съдове се свързват с тези на съществуващото, като по същество се създава двойно сърце.

Обикновено това се прави само в случаите, когато донорското иначе не би било достатъчно силно, за да функционира самостоятелно или когато двете сърца са с различни размери, но техниката има и някои други предимства. „Така може да се даде шанс на оригиналното сърце на пациента да се възстанови, а ако се случи донорското сърце да откаже (например поради отхвърляне), то може да бъде отстранено, като оригиналното сърце на пациента ще поеме работа отново“, обясняват авторите на проучването на случая със 71-годишния пациент.

За съжаление на въпросния мъж, състоянието му отново ще се влошава. Когато се появява в отделението за спешна медицинска помощ, се установява, че има проблеми и с двете сърца; оригиналното има неравномерен ритъм, докато ритъмът на донорското е по-бърз от обичайното…

В крайна сметка неравномерният ритъм се отразява и на второто сърце, до степен, в която пациентът губи съзнание и пулс и спира да диша . Както правят по филмите в такива ситуации – време е за дефибрилатора.

За щастие, 200 джаула в гърдите свършват работа. Сърцето на мъжа започва отново да работи с нормален ритъм и когато той бил достатъчно добре за операция, пейсмейкърът му е сменен с вид имплантируемо дефибрилаторно устройство, наречено кардиовертер.

Съдбата на този мъжа в следващите 15 години е неизвестна, но по време на публикуването на проучването на случая авторите съобщават, че той е „в добро клинично състояние“, което все пак е толкова добро, колкото можете да се надява човек в такава ситуация.

 
 
Коментарите са изключени за Любопитният случай на мъжа с две сърца – и какво стана, когато и двете спряха

Повече информация Виж всички