Кратка историята на жестоките бойни сили на Чечения

| от |

През февруари 2022 г. руският президент Владимир Путин изпрати армията на страната да нахлуе в Украйна. Първоначално той вярва, че може бързо да се справи с инвазията, но не се случи така. Украйна и до днес води ожесточена и успешна борба срещу своите нашественици.

В първите дни на войната между Русия и Украйна Путин обяви, че заедно с руската армия ще изпрати и десетки хиляди чеченски бойци – хора, която има репутацията на свирепи войни. Това е тяхната история.

Vladimir Putin 18 January 2001-3

Ахмад, бащата на Рамзан, с Путин

Кратък преглед на историята на Чечения

Регионът, където в момента се намира Чечения, показва следи от човешки живот, датиращи от около 40 000 г. пр. н. е. Бързо напред към 18 век, Петър Велики се опитва да изтласка политическото влияние на Русия в Кавказ, който обхваща района между Каспийско и Черно море. За да постигне това, той започва Руско-персийската война от 1722-23 г.

През 90-те години на 20-ти век в региона е открит петрол, който дава възможност на чеченското общество да стане по-космополитно и европейско.

В началото на 20-ти век обаче, много чеченски граждани подкрепят комунизма и когато започва Първата световна война, мнозина се бият за руската императорска армия. Войниците успяват да си изградят име през 1916 г., когато Чечено-ингушкият кавалерийски полк разбива германския железен полк, което води до лично „благодаря“ от цар Николай II.

До 40-те години на миналия век Чечения се стреми да стане независима от Русия. По време на Втората световна война се смята, че чеченците са се присъединили към Германия, но сега тази теза се приема за до голяма степен невярна. Въпреки че германската армия успява да проведе операции в държавата, действителен съюз между двете така и не се осъществява.

През последните 80 години Чечения е в редовен конфликт с Русия. Настоящият лидер на републиката Рамзан Кадиров обаче е тясно свързан с Владимир Путин.

Grozny PB040082 2430

Столицата Грозни

Чеченците имат репутацията на борбени хора

Чеченските бойци отдавна имат репутацията на силни бойци. Голяма част от този имидж може да се дължи на войните, които са водили срещу Русия. Първата чеченска война се провежда от декември 1994 г. до август 1996 г. и кулминира с битката при Грозни. Въпреки големината на руските сили и достъпа им до оръжия, партизаните побеждават.

Въз основа на оценките се смята, че броят на чеченските бойци варира от 6 000 до 15 000 в сравнение с над 70 000 руски войници, изпратени да се бият в конфликта.

Двете страни се изправят отново между 1999 и 2000 г. по време на Втората чеченска война. Този път конфликтът започва, когато ислямските бойци влизат в руския регион Дагестан, обявяват го за независима държава и призовават за свещена война. Както и преди, руските сили превъзхождат по численост чеченците: 80 000 срещу едва 30 000.

Този път Русия побеждава, което ги кара да водят бунт до 2009 г. В крайна сметка Чечения е повторно включена в Русия и оттогава е предимно лоялна към страната.

Наибы

Чеченска артилерия

Чеченски бойци и войната в Афганистан

Чечения има голямо мюсюлманско население и докато по-голямата част от гражданите са мирни, има и такива, които са на страната на екстремизма. Ал Кайда действа в региона от 90-те години на миналия век, а по време на Първата и Втората чеченски войни бойците получават помощ от муджахидините.

В резултат на това, когато войната в Афганистан започва през 2001 г., е обичайно американските войски да наричат ​​опонентите си чеченци.

Въпреки че в сраженията участват някои чеченци, присъствието им в Афганистан не е толкова голямо. Както обясни авторът Шон Нейлър в „Task & Purpose“:

„Това не означава, че не е имало отделни чеченци или много малки групи чеченци, които се бият в Афганистан или другаде, но в Централна Азия има повече хора, отколкото в Чечения. Вероятно – особено в Афганистан – много от бойците, които небрежно са наричани чеченци, всъщност не са чеченци, а хора от Централна Азия.

Vladimir Putin 14 February 2008-18

С Путин, 2008 г.

Инвазията в Украйна

Въпреки нестабилната история между двете страни, чеченският лидер Рамзан Кадиров поддържа близки отношения с Владимир Путин. Така руският президент знае, че може да разчита на Кадиров да му осигури войски за нахлуването му в Украйна.

Евелин Фаркас, изпълнителен директор на института Маккейн, казва в „Task & Purpose“: „Чеченските бойци се отчитат пред своето ръководство, на Рамазан Кадиров, който пък докладва на Путин – те нямат официална връзка с руското военно командване. Тези чеченски бойци са известни със своята бруталност и що се отнася до ефективността им, със сигурност са ефективни при тероризиране на населението.“

Бойците влизат в конфликта с тази тежка репутация, но изглежда няма нищо, което да плаши украинската армия – и руснаците, и чеченците атакуват, но украинците отстъпват малко земя. За някои това е свързано с факта, че хората, които се бият днес, са различни от чеченските бойци, които са воювали през 90-те години на миналия век, както по стила, така и по мотиви и желание за битка.

 
 
Коментарите са изключени за Кратка историята на жестоките бойни сили на Чечения

Повече информация Виж всички