Джесика Кокс, първият пилот без ръце

| от |

„Недъзите са начин на мислене. Каквото и да пречи на постигането на целта ви, то то е недъг. Предпочитам да гледам на тях като пречки или предизвикателства. Така действам през целия си живот. Не знам друго. Просто живея живота си през краката си.“

Родена през 1983 г., Джесика Кокс е част от малка група жени пилоти – само около 6% от некомерсиалните пилоти в САЩ са жени. Но това, което я отличава, е, че тя е първият в света авиатор без ръце. Родена без горните си крайници, Кокс никога не позволява увреждането й да се превърне в неин недостатък. Тя се научава на ранна възраст как да използва краката си като ръце. Като малка тя често се фрустрира и изпада в гневни изблици, защото няма ръце. Признава, че е била „проклето дете“ и просто не е могла да разбере защо не е имала ръце, когато по-големият й брат, по-малката й сестра и родителите й си имат ръце. В началото на осми клас, след единадесет години носене на протези, тя решава вече да бъде „истинската Джесика“ и да захвърли ръцете си. Това е и началото на новия й живот.

По време на междучасията тя обича да се люлее, защото това е нещо, което може да контролира, и да си представи как лети над всичко и всички. Това дава началото на нейната мечта и решение да стане пилот. Знае, че ако успее да стане пилот, ще получи свободата, която толкова много липсва , и буквално ще лети над всички. Тя започва Таекуондо, когато е на 10, и напредва бързо, спечелвайки черен колан, когато е на 14. След колежа Кокс продължава да практикува и се запознава с мъж на име Патрик Чембърлейн, за когото се омъжва през 2012 г.

Jessica Cox board breaking

Пътешествието си към пилотската кабина Джесика започва, след като изнася реч пред организацията Rotary и Робин Стодард я кани да участва в неговата организация с нестопанска цел, Wright Flight. Това ще й даде възможност да лети с организацията. Но преди да лети с тях, тя усеща за първи път какво е да бъде пилот, когато по време на пътуване до Мексико с малък едномоторен самолет има възможността да постави крака си върху управлението и да усети машината. След това детският й страх от самолети изчезва. Усещането за контрол, за свободата във въздуха е по-силно от страха й и в този ден тя поема ангажимент към себе си и започва сериозно да преследва мечтата си да стане пилот. Това, разбира се, крие редица препятствия. Намирането на инструктор е едно от тях – малко са навити да преподават и след това да издадат сертификат на безрък пилот. Кокс обаче в крайна сметка намери учител, който се съгласява. Тя отказва да позволи на нейните увреждания да повлияят на теста, а инструкторът й очаква тя да премине и да изпълни успешно всички задачи без чужда помощ. Мечтата й се превръща в реалност през 2008 г., когато предприема първия си самостоятелен полет.

Кокс е не само пилот и защитник на жените в авиацията, но и пример за хора с увреждания. Като мотивационен говорител тя пътува по целия свят, за да вдъхновява другите, бори се за Закона за американците с увреждания (ADA) и става защитник на приемането на Конвенцията за правата на хората с увреждания (CRPD), която дава на хората с увреждания достъп до образование, здравеопазване и същите предимства, с които тя израства. Джесика става посланик на добра воля и пътувала из цяла Европа, Африка и Австралия.

2020 година бележи няколко важни етапа в историята на САЩ. На национално ниво се отбеляза 100-годишнината от 19-ата поправка и 30-годишнината от Закона за американците с увреждания, а на местно ниво – 80-годишнината от създаването на модела самолет Ercoupe, произвеждан в Ривърдейл, Мериленд. Проектиран от Фред Уейк, Ercoupe е описан като прост и безопасен самолет, с който всеки може да лети. Двуместният Ercoupe 415 става достъпен на пазара през 1940 г. Лекотата на дизайна го прави достъпен и за Кокс.

В чест както на годишнината от Ercoupe, така и на годишнината от ADA, Кокс и нейният екип летят до летище Колидж Парк, най-старото все още действащо летище в света, основано през 1909 г., в Мериленд. В непосредствена близост до него е Музеят на авиацията на в града, собственост на M-NCPPC, Департамент за паркове и отдих, окръг Принс Джордж и е филиал на Смитсониън. Музеят е домакин на Джесика през юбилейния уикенд през юли 2020 г.

Документалният филм на Джесика Кокс „Right Footed“ описва нейната история на несгоди и следи животът й в продължение на две години, докато тя става наставник на деца с увреждания и техните семейства и пише книгата „Разоръжаване на вашите ограничения“.

 
 
Коментарите са изключени за Джесика Кокс, първият пилот без ръце

Повече информация Виж всички