Американците ще прекарат повече време във вземане на лекарства, отколкото в работа

| от |

Ново проучване установи, че американците, родени през 2019 г., ще прекарат по-голяма част от живота си в приемане на лекарства по рецепта, отколкото в брак, работа или образование.

Взимането на хапче може да ви се струва нормална част от ежедневието, но колко дълго можете да очаквате да го правите? Отговорът е важен в индивидуален план, но също така има значение за общественото здраве в по-широк смисъл и за потенциалните разходи, свързани със застаряването на населението и нарастващото бреме на болестите.

За да намери отговора, Джесика Хо, доцент по социология и демография в Пенсилванския университет, използва две основни групи данни. Първата са данни за употребата на лекарства по лекарско предписание в Съединените щати като част от проучванията, проведени от Агенцията за изследване и качество на здравеопазването и Центърът за контрол и превенция на заболяванията между 1996 и 2019 г.

Хо комбинира тези данни с данни за смъртността, за да изчисли колко дълго могат да очакват да живеят американците, родени през 2019 г., и какъв процент от живота си е вероятно да прекарат в приемане на илачи.

Резултатите показват, че американските мъже, родени през 2019 г., могат да очакват да приемат лекарства с рецепта средно 37 години (48%) от живота си, докато при жените средната стойност е 47,5 години (60%). Въпреки че жените обикновено започват на по-ранна възраст, това може да не е единственият фактор, който определя тази разлика.

„Виждаме, че жените започват да приемат лекарства по лекарско предписание по-рано, отколкото мъжете, и част от причината е свързана с контрола на раждаемостта и хормоналните контрацептиви“, казва Хо в изявление. „Но то е свързано и с по-голямата употреба на психотерапевтични лекарства и болкоуспокояващи.“

„Ако вземем предвид разликата между мъжете и жените, изключването на контрацептивите би обяснило само около 1/3 от разликата. Останалите 2/3 се дължат предимно на употребата на други лекарства, свързани с хормоните, болкоуспокояващи и психотерапевтични, използвани за лечение на състояния като депресия, тревожност и синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност.“

Проучването установява и разлики между расовите и етническите групи, като се очаква белите хора да вземат лекарства по-дълго, отколкото чернокожите или испаноговорящите – според Хо това може да се дължи на разликите в достъпа до здравни грижи.

Полифармацията – приемане на 5 или повече лекарства едновременно – също може да бъде проблем; преди около 25 години повечето американци са приемали само едно лекарство по лекарско предписание, докато настоящото проучване разкрива, че днес е също толкова вероятно хората да приемат 5 или повече. Предишни изследвания са установили, че това ниво на прием може да бъде проблематично, особено при възрастните хора.

Въпреки всичко Хо предупреждава, че целта на проучването не е да се постави в негативна светлина употребата на лекарства с лекарско предписание.

„Очевидно е, че те са допринесли за лечението на много заболявания – но го има и въпросът колко е твърде много. Съществува голям брой изследвания, които показват, че американците са по-малко здрави и живеят по-кратко хората в други страни с високи доходи.“

 
 
Коментарите са изключени за Американците ще прекарат повече време във вземане на лекарства, отколкото в работа

Повече информация Виж всички