Изчезването на Алфред Льовенщайн е една от най-заплетените мистерии в съвременната американска история. Трети най-богат човек в света по това време, роденият в Белгия банкер олицетворява богатството на т. нар. Позлатена епоха (от средата на 19 до началото на 20 век). Една година преди сривът на фондовия пазар през 1929 г. да доведе до Голямата депресия обаче, той изчезва като се твърди, че пада от самолета си.
На 4 юли 1928 г. Льовенщайн се качва на частния си самолет и потегля от летище Кройдън в Англия, за да се върне в Брюксел – рутинно пътуване, което той прави доста често със своя антураж. Небето е ясно, когато Льовенщайн става от мястото си, за да използва тоалетната, но, твърди се, бърка задния изход на самолета с вратата и директно пада.
Твърди се още, че пилотът, механикът и четирима пътници с Льовенщайн не са осъзнали какво се е случило, докато секретарят му Артър Ходжсън не открива, че задната врата се люлее отворена. Но мистерията за това какво наистина се случва с Алфред остава неразгадана и до днес.
Възходът към богатството на Алфред Льовенщайн
Роден на 11 март 1877 г., Алфред Леонард Льовенщайн произхожда от дълга линия банкери със синя кръв. Обучен добре от баща си Бернар, немско-еврейски финансист, той създава базирания в Белгия банков концерн Société Internationale d’Énergie Hydro-Électrique – който е насочен към развиващите се страни по целия свят.
И снабдявайки тези страни с електрически съоръжения, Льовенщайн успява да направи състояние. Отделно той инвестира в стоки като синтетична коприна точно преди те да скочат до небето. А заради страстта към авиацията и стотиците полети зад гърба си, Алфред е обявен за „летящия финансист“ на Белгия.
Когато избухва Първата световна война, той се превръща в един от най-могъщите хора в Европа. Част от силата му става очевидна, когато след като белгийското правителство отива в изгнание като неутрална страна след нахлуването на Германия, Льовенщайн му предлага 50 милиона долара без лихва, за да изкупи сам целия дълг на страната.
След като офертата е отхвърлена, той се мести в Англия и открива холдингова компания през 1926 г. Само една инвестиция през бурното 20-то десетилетие на века му носи повече от 1 милион долара. Сега той е консултиран от държавни глави и е обявен за „Спътник на най-почетния Орден на банята“ от британското правителство.
Алфред Льовенщайн също става известен и като „мистериозния човек на Европа“ и „белгийския Дядо Коледа“. Неговата частна конюшня с чистокръвни породи коне печели състезанията Grande Steeple-Chase de Paris през 1926 и 1928 г. Твърди се, че точно преди смъртта си, третият най-богат човек се насочва към възможностите за сделки в Америка.
„Винаги съм използвал така наречените американски методи“, каза Лоуенщайн. „Харесвам американската енергия и американската ефективност. В много отношения моята гледна точка е подобна на тази на американския бизнесмен; затова обичам да се занимавам с него и да се чувствам като у дома си в неговата страна.“
Fokker Trimotor
Третият най-богат човек в света пада от небето
Алфред Льовенщайн заминава съдбовно за Брюксел на 4 юли. На борда са неговия пилот Доналд Дрю, механикът Робърт Литъл, камериерът Фред Бакстър, секретарят Артър Ходжсън и стенографките Айлийн Кларк и Пола Бидалон. Fokker Trimotor излита около 18:00 часа.
Самолетът минава над Ламанша на височина от 1200 метра, когато Льовенщайн се извинява и отива до тоалетната. Той така и не се връща от задната част на самолета и когато отсъствието му е забелязано, Дрю прави незабавно аварийно кацане на плаж близо до Дюнкерк.
Всичките шестима пътници са заловени и разпитани от френските военни, които окупират територията. Британското въздушно министерство провежда тестове на самолета на 12 юли, като заключава, че би било невъзможно да се отвори задната врата, без въздушният поток да я затвори. Тялото на Лоуенщайн е намерено и възстановено от водата близо до Булон седмица по-късно.
Идентифицирано е по ръчния му часовник и не показва признаци на борба. Счупеният му череп и кости са отдадени на удара във водата, а смъртта му е определена като злополука. Все пак се разпространяват теории, че той е бил убит по нареждане на наследниците си или се е самоубил преди империята му да рухне.
„Дори да предположим, че е загубил няколко десетки милиона франка“, казва един от приятелите му, „това никога не би му повлияло по този начин“.
Доста зловещ факт е, че синът му Робърт ще застреля един от слугите си по мистериозни причини няколко години по-късно – и също ще умре при самолетна катастрофа през 1941 г.
Преди смъртта на Алфред Льовенщайн, приятелят на кралете и колосално богат магнат контролира каучуковите плантации в Конго, въгледобивните мини в Германия и е главен акционер в железопътната система на Белгия. И докато до ден днешен няма официална индикация за убийство, Льовенщайн със сигурност си създава врагове, които могат да извлекат огромна полза от смъртта му.