За пръв път от началото на 90-те години на миналия век, когато бе разработен регламент за използването на термина „здравословен“ върху етикетите на храните, американската Агенция за контрол на храните и лекарствата актуализира критериите, необходими за това твърдение.
Поставянето на надписа „здравословен“ върху етикета на хранителен продукт остава доброволно от страна на производителите, но за да го направят, те ще трябва да гарантират, че продуктите им отговарят на актуализираните критерии до февруари 2028 г.
Първоначалното определение поставяше ограничения за количеството наситени мазнини, натрий, общи мазнини и диетичен холестерол в даден продукт, за да може той да бъде обявен за здравословен. Освен това се изискваше храните да съдържат минимално количество специфични хранителни вещества, включително витамини А и С, желязо и протеини.
Въпреки че по-новата дефиниция все още се състои от ограничения на наситените мазнини и натрия, сега е прибавено ограничение на добавените захари и е премахнато ограничението за общото количество мазнини.
Що се отнася до минималните изисквания, фокусът вече не е върху конкретни хранителни вещества, а върху включването на конкретни групи и подгрупи храни: зеленчуци, плодове, млечни продукти, протеини и пълнозърнести храни. Според агенцията това „отразява по-добре цялостното съдържание на хранителни вещества в дадена храна, вместо да се фокусира върху отделно полезно хранително вещество“.
Мотивите за актуализацията се свеждат до два основни фактора: първо, да се приведе в съответствие със съвременните научни изследвания в областта на храненето; и второ, че свързаните с храненето заболявания понастоящем се считат за водеща причина за заболявания и инвалидност в САЩ.
Като пример за първата точка може да се посочи, че препоръките за хранене с общи мазнини и холестерол са се променили след разработването на първоначалната дефиниция; докато преди са съществували конкретни ограничения за тези две групи, по-новите изследвания са насочили вниманието към ограничаване на наситените мазнини и добавените захари.
По отношение на втория фактор агенцията заяви в изявлението си, с което обяви актуализацията, че значителна част от населението на САЩ консумира повече от настоящите хранителни препоръки за множество групи храни.
Така например 77% от хората надвишават препоръчителните количества наситени мазнини, а 90% от хората приемат твърде много натрий – и двете са свързани с повишен риск от сърдечносъдови заболявания.
Надеждата е, че актуализирането на критериите за „здравословно“ ще даде на хората най-точната и актуална информация, за да вземат те информирани решения за хранителните си навици, което ще доведе до намаляване на заболяванията.
„От решаващо значение за бъдещето на нашата страна е храната да бъде средство за здравословно хранене. Подобряването на достъпа до информация е важно усилие в областта на общественото здраве, което агенцията може да предприеме, за да помогне на хората да си изградят здравословни хранителни навици“, казва комисарят д-р Робърт М. Калиф в изявлението.
„Жизнено важно е да се съсредоточим върху ключовите фактори за борба с хроничните заболявания, какъвто е здравословното хранене. Сега хората ще могат да търсят надписа „здравословно“, за да си помогнат да намерят основни, питателни храни за себе си и за своите семейства.“