Откриха гробница при реконструкцията на Нотр-Дам

| от |

Ремонтните екипи на катедралата Нотр-Дам в Париж, която трагично се запали през 2019 г., откриха древно гробище, пълно с гробници, включително „напълно запазен човешки саркофаг от олово“, съобщава Барби Лаца Надо от Daily Beast. Саркофагът е заровен под централния неф (или кораб), където екипите копаят дупки за скелетата, необходими за реконструкция на покрива и шпила на катедралата, които се срутват по време на пожара.

Paris Cathédrale Notre-Dame Innen Langhaus Ost 2

Нефът на „Парижката Света Богородица“

Археолозите, които работят на мястото, са потвърдили находката, според изявление на френското министерство на културата. В допълнение към гробниците и ковчега, те откриха и боядисани скулптури, включително бюст на неидентифициран брадат мъж, издълбани ръце и зеленчуци, части от оригиналния екран от 13 век – богато украсена преграда, която разделя олтарната зона от нефа както и останки от тухлена тръбна система за подземно отопление от 19 век, съобщава Agence France-Presse (AFP).

Оловният саркофаг се е изкривил от тежестта на църквата над него, но все още бе запечатан според Daily Beast.

Министерството на културата отбеляза, че мястото на разкопките е било под каменист слой, който датира от 18 век, но под него има нива, датирани още от 13 век, съобщава Люсиен Либерт за Ройтерс.

Използвайки малка ендоскопска камера, екипът успя да надникне в саркофага и да разгледа находката си, за която френското министерство на културата твърди, че е „със забележително научно качество“. Тялото вътре изглежда е перфектно мумифицирано и археолозите смятат, че вероятно то е принадлежало на висш сановник, погребан през 14 век, около 100 години след построяването на катедралата, според Daily Beast.

„Можете да видите парчета плат, коса и възглавница от листа на върха на главата, добре познат феномен, когато религиозните водачи са били погребвани“, казва Кристоф Бесие, водещ археолог, пред AFP. „Фактът, че тези органични елементи все още изглеждат така, означава, че тялото е в много добро състояние на консервация.“

Доминик Гарсия от Националния институт за археологически изследвания казва на AFP, че откритието ще подобри разбирането ни за погребалните практики през средновековието.

Но изследователите имат ограничено време, за да завършат работата си. Катедралата, която ще бъде модернизирана с големи промени – като нов вход през големите централни врати, по-меко осветление и пренареден интериор, за да побере повече посетители – е планирано да отвори отново на Великден 2024 г. Екипите, надявайки се да приключат навреме, призовават археолозите да завършат разследването си тази седмица.

Notre Dame de Paris by night time

Южна фасада

Смята се, че преди пристигането на християнството във Франция на мястото на Нотр Дам е стоял гало-римски храм, посветен на Юпитер. Доказателство за това включва Стълбът на лодкарите, открит под катедралата през 1710 г. През 4 или 5 век на мястото, близо до кралския дворец, е построена голяма раннохристиянска църква, катедралата Сент Етиен. Входът се намира на около 40 метра западно от сегашния западен фронт на Нотр-Дам, а апсидата се намира около мястото, където днес е западната фасада. Катедралата е приблизително наполовина по-малка от по-късния Нотр Дам, дълга 70 метра и разделена на кораб и четири пътеки от мраморни колони, украсени с мозайки.

Последната църква преди Нотр-Дам е романска реконструкция на Сент Етиен, която, макар и разширена и преустроена, е установено, че не е подходяща за нарастващото население на Париж.

Така баптистерий – църквата Свети Свети Джон ле Ронд – е построен около 452 г. и е бил разположен от северната страна на западния фронт на Нотр-Дам.

През 1160 г. епископът на Париж Морис дьо Съли решава да построи нова и много по-голяма църква. Той накратко разрушава по-ранната катедрала и решава да рециклира нейните материал за сграда в готически стил, която е открита в кралското абатство Сен Дени в края на 1130-те години.

 
 
Коментарите са изключени за Откриха гробница при реконструкцията на Нотр-Дам

Повече информация Виж всички