Знакът на долара е един от най-разпознаваемите символи в света и от обозначение на валута, той вече се е превърнал в ярка емблема на богатството, капитализма и (в някои представи) свободата или алчността.
Произходът му обаче не е толкова ярък…
Едно от най-разпространените погрешни схващания е, че символът означава US, за United states, като буквата S се наслагва върху двете вертикални линии на U. На тази погрешна идея е дадена огромна гласност от писателката Айн Ранд в романа ѝ „Атлас изправи рамене“ от 1957 г.
„Знакът на долара ли? Означава много. Стои върху дрехите на всяка дебела, подобна на свиня фигура във всеки комикс, за да я бележи като мошеник, рушветчия, негодник, като стопроцентова марка на злото. Означава също така — както парите в свободна страна — достижения, успех, способности, съзидателната сила на човека, и тъкмо поради това се използва и като запазен знак за безчестие. Отпечатана е на челото на човек като Ханк Риърдън, като белег за обреченост. А да знаете случайно откъде идва този знак? От инициалите на Съединените щати.“, пише Ранд.
Подобно на много хубави идеи, тази също, уви, не е вярна. До основаването си през 1776 г. днешната държава САЩ е известна като Обединени колонии на Северна Америка и някои предполагат, че знакът за долар е бил използван още преди основаването на Щатите.
Съществува и подобна теория, според която знакът за долар е образуван от инициалите US, но не за да обозначава Съединените щати, а в смисъл на „unit of silver“ („единица сребро“). Това обаче също се приема за още една подвеждаща етимология.
Друга по-стара теория гласи, че символът $ може да е вдъхновен от Херкулесовите стълбове: свитък или лента с S-образната форма, увита около два вертикални стълба. Изглежда обаче, че днес не са много учените, които вярват на тази идея.
Според Федералния резерв, централната банкова система на страната, САЩ официално приемат знака на долара през 1785 г. Те твърдят, че символът произлиза от испанското песо, което е било валутата на региона, преди доларът да се наложи.
Преди създаването на долара испанското песо е било широко разпространено в Америка, дори в британските колонии, благодарение на своята стабилност и високото съдържание на сребро.
Песото обикновено се е изписвало на стенографски език като Ps, което впоследствие се обединява в символа, при който P и S се припокриват в една форма, както се вижда на картинката. В крайна сметка извивката на P отпада и остава само правата вертикална линия, образувайки познатия ни днес $.
Алтернативна версия на историята е, че символът всъщност се е развил от числото 8. Песото се е наричало „парче от осем“, тъй като е струвало осем реала – по-малкия номинал на испанската валута. Символът на долара може би първоначално е включвал числото 8, може би две осмици, подредени една върху друга, които са се превърнали във формата $.
Истината е, че няма категорични доказателства, които да подкрепят която и да е от тези теории. Със сигурност символът не е бил активно разработван от екип от графични дизайнери…
Напротив, той се е развивал органично с течение на времето, като се е оформял след безбройно изписване върху разписки, банкови документи и бюрократични хартии, често с грешки и малки вариации. След безброй повторения тази плетеница от символи постепенно се утвърждава в съвременната си форма. Ето как произходът на символите и знаците може да бъде неясен, колкото сложната еволюция на един организъм.