Сред многото привилегии на древния македонски цар е било изключителното право да се облича в лилаво – и Александър Велики със сигурност се е възползвал на макс. Смята се, че владетелят е обличал патладжаненото си облекло при всяка възможност, а сега ново проучване показва, че може би най-накрая открихме една от най-известните му лилави дрехи.
Според древногръцкия писател Ефип Олинтски Александър се е възползвал от привилегията си почти всеки ден, като рядко е ходил някъде без лилавата си туника, известна като хитон или сарапис. Сега изглежда, че тази добре използвана дреха може да е била скрита заедно с други вещи на монарха в гробницата на неговия полубрат.
Златният ларнакс на Филип II Македонски
Първоначално разкопана през 1977 г., така наречената Голяма гробница на Вергина в Северна Гърция съдържа останките на няколко от роднините на Александър Велики, въпреки че самоличността на погребаните бе потвърдена едва в края на миналата година. Особено интересна е Кралска гробница II, в която има златен сандък – или ларнакс – в който се намират костите на полубрата на Александър Филип III Арридей, в допълнение към доспехи и други предмети, принадлежали на самия цар.
Сред тези предмети е и лилаво-бял материал, за който се смята, че някога е служил за обвивка на костите на Архидай. При повторното изследване на древния плат обаче авторът на изследването Антонис Барциокас от Тракийския университет Демокрит стига до съвсем различно заключение.
Разглеждайки поредица от молекулярни и микроскопски анализи на тъканта, Барциокас разкрива, че предметът всъщност е пурпурно оцветен памучен текстил с бял център, вероятно избелен с помощта на минерала хунтит. Поради това заключава, че „физическото описание точно отговаря на описанието в древните източници на свещения персийски мезолекон сарапис, принадлежал на фараона и цар Александър Велики“.
Барциокас след това описва стария плащ като „най-ценният предмет в древността“.
Струва си обаче да се отбележи, че царските гробници във Вергина остават обект на голям научен дебат и твърденията на Барциокас със сигурност ще бъдат обсъждани и оспорвани от други учени. За да подсили аргументите си, изследователят посочва, че гробница II е украсена с фриз, изобразяващ Александър Велики, облечен в същата дреха, намерена в ларнакса.
На изображението царят може да бъде разпознат по това, че носи и пурпурна шапка, известна като каузия, която има тиара и е била носена само от царските особи. Той също хваща лъв и явно е готов да нанесе смъртоносен удар, докато е облечен в приказния си лилав хитон.
Така, макар че мястото на последния покой на самия Александър остава загадка, Барциокас предполага, че емблематичното облекло на великия владетел е погребано заедно с Филип III Аридей, който умира през 316 г. пр. н. е. и е последният цар от династията Аргеади.