Най-популярните филми, написани от ветерани

| от |

Филмите за войната са огромен бизнес и фигурират сред едни от най-големите блокбъстъри в историята на Холивуд. Голямо предимство за хората, които ги правят, е да са изпитали военния живот от първа ръка. И някои от най-големите са написани от ветерани.

„Born on the Fourth of July“ (1989)

Рон Кович израства в Лонг Айлънд и се вдъхновява да се присъедини към армията от родителите си, които и двамата служат във флота. Той става част от морската пехота на САЩ по време на войната във Виетнам и служи 13 месеца преди да се завърне у дома. Записва се доброволно за второ ходене на фронта, по време на което куршум го оставя парализиран от кръста надолу.

Кович получава Пурпурното сърце за службата си.

Скоро след това става отдаден антивоенен активист и често е арестуван за действията си. През 1976 г. написва мемоарите си „Born on the Fourth of July“. А през 1989 г. режисьорът Оливър Стоун превръща историята на ветерана във филм със същото име. „Born on the Fourth of July“ е харесан от критиката, а Стоун печели „Оскар“ за най-добър режисьор. Кович пък е номиниран за най-добър сценарий.

„Jarhead“ (2005)

Антъни Суофърд е отгледан във военна база. Баща му служи във Виетнам, а дядо му е във Втората световна война. Той се записва в морската пехота, след като навършва 18 години, и служи в Персийския залив. След като се завръща в Калифорния обаче се чувства до голяма степен разочарован от преживяването си. Той винаги се е интересувал от писане затова пише за преживяванията си, което води до книгата „Jarhead: A Marine’s Chronicle of the Gulf War and other Battles“.

През 2005 г. мемоарът е заснет от режисьора Сам Мендес, а получилият се филм, в който участват Джейк Джилънхол, Джейми Фокс и Питър Сарсгаард, става известен с черния си хумор и е добре оценен от критиците.

„The Godfather“ I и II (1972 и ’74)

Десетки критици ще ви кажат, че „Кръстникът“ е най-великият филм, създаван някога, а голям процент ще кажат, че „Кръстникът II“ е дори по-добър. Филмите създават легенди като Ал Пачино, Джеймс Каан, Робърт Дювал и Джон Казале и печелят редица Оскари.

И двата филма са базирани на произведенията на един човек, Марио Пузо. Пузо е служил във военновъздушните сили на американската армия по време на Втората световна война и като хоби пише разкази. В крайна сметка тези разкази стават все по-дълги и по-дълги, докато накрая не публикува „Кръстникът“ през 1966 г. Книгата е хит и е адаптирана в легендарния филм.

„Slaughterhouse-Five“ (1972)

Кърт Вонегът можеше и да избегне военната служба, ако беше запазил оценките си в Корнел, но губи мястото си в Корпуса за подготовка на офицери от запаса поради лошо представяне. В крайна сметка се записва в армията на САЩ, вместо да изчака да бъде призован. И престоят му в чужбина е ужасен: уловен е като пленник и е държан в Дрезден, който за съжаление е бомбардират тежко от съюзниците. Вонегът оцелява, като се скрива в шкаф за месо в кланица.

Когато се завръща от войната, Вонегът се фокусира върху писателската си кариера и след много борби и опити се появява „Кланица-пет“, която по-късно е адаптирана в хитовия филм, превръщайки Вонегът в литературна суперзвезда.

Cast Away (2000)

„Cast Away“ е историята на Чък Ноланд, служител на Federal Express, който се оказва на необитаем пустинен остров. Филмът е феномен и Том Ханкс, изпълняващ ролята на Ноланд, прави една от най-добрите си игри за всички времена, за което печели Златен глобус за най-добър актьор и е номиниран за Оскар.

Сценарият е идеята на Уилям Бройлс-младши. Страхотен ученик в Оксфорд по време на войната във Виетнам, той nапуска училище, за да се запише в морската пехота. Там служи от 1969-1971 г., а по-късно съсредоточава опита си отвъд океана в „China Beach“, хитов сериал, който ко-създава.

Citizen Kane“ (1941)

Херман Джейкъб Манкевич (на основната снимка) е роден в Ню Йорк, но израства в Уилкс-Баре, Пенсилвания, след като баща му заема учителска работа там. След като получава дипломата си от Колумбия, се записва в морската пехота и служи по време на Първата световна война.

След пехотата, Манкевич става виден журналист, като в същото време помага и на филмовите студия да подобрят своите сценарии, но не е споменаван в надписите. В крайна сметка обаче започна да бъде споменаван и най-голямото му постижение е съавторството на „Citizen Kane“ заедно с Орсън Уелс. Филмът променя индустрията завинаги и все още се помни като един от великите на всички времена.

 
 
Коментарите са изключени за Най-популярните филми, написани от ветерани

Повече информация Виж всички