Каква е разликата между минерал, кристал и скъпоценен камък?

| от |

Ние, хората, сме малко свраки, когато става въпрос за околната среда – видим ли нещо лъскаво в скалите, очите ни моментално се ококорват. Но каква е разликата между всичките блещукащи минерали, кристали и скъпоценни камъни?

Така…

Minerals collection in Alabin museum

Колекция минерали на музея Алабин, Русия

Минералите обикновено са неорганични твърди вещества, които се срещат естествено (макар че хората сме се опитвали да си ги правим в лаборатория) и имат специфичен химичен състав и атомна структура.

Техният подреден атомен строеж е причината повечето да имат кристална структура, но съществуват няколко редки изключения, които се считат за минерали, но имат аморфна (некристална) структура. Един от начините, по които могат да се образуват, е чрез бързо охлаждане, което означава, че атомите им не се подреждат в повтарящите се модели, които иначе определят истинските кристали, но може да се спори дали технически може да имаме „аморфен минерал“.

Protein crystals grown in space

Протеинови кристали, отгледани в космоса

Кристалите пък се характеризират със силно подредена атомна структура, т. нар. кристална решетка, заради която са и заострените им ръбове, които ние хората толкова харесваме. Можете да добиете добра представа за цялата структура на кристала, като разгледате отблизо дори само малко парче от него, тъй като следват една и съща структура. Те, разбира се, не са живи, но учените често ги описват като „растящи“, тъй като може да се развиват при определени условията на околната среда, определен уникален състав и свободното място, което имат.

Скъпоценни камъни: 1. Тюркоаз 2. Хематит 3. Хризокола 4. Тигрово око 5. Кварц 6. Турмалин 7. Карнеол 8. Пирит 9. Сугилит 10. Малахит 11. Розов кварц 12. Обсидиан 13. Рубин 14. Ахат (разновидност) 15. Яспис 16. Аметист 17. Ахат (разновидност) 18. Лазурит

Скъпоценните камъни са минерали, скали или някакъв вкаменен материал (перла, например), които след изрязване, фасетиране и/или полиране се използват в бижутерията, за колекциониране или пък за някакви изследвания.

Някои скъпоценни камъни пък са кристали, като например аметистът, който е разновидност на минерала кварц и често се шлифова като скъпоценен камък. Не всички кристали обаче се третират като скъпоценни камъни (например, милата стара сол…) и както показват тенденциите при кристалите днес, хората са напълно окей да се радват на кристалите в естествената им форма без шлифоване и обработки.

* * *

Накратко, минералите обикновено са естествено неорганично твърдо тяло; кристалът е твърдо тяло, съставено от повтарящи се структурни модели; а скъпоценните камъни са суровини, които са били адаптирани от хората за постигане на допълнителна естетическа привлекателност, но не всички минерали и кристали са подходящи за такава адаптация. Търсенето на тези материали може да бъде трудно и дори смъртоносно, но лабораторно отгледаните скъпоценни камъни са във възход благодарение на постижения като първия в света рубин, отгледан от „рубинено семе“.

 
 
Коментарите са изключени за Каква е разликата между минерал, кристал и скъпоценен камък?

Повече информация Виж всички