Изобретяването на кашона

| от |

Картонът датира от около 3-4 000 години в Китай – през 1 и 2 век от н.е., китайците от династията Хан използват листа от обработена кора на черницата, за да завиват и запазват храната си. Този факт не е изненадващ, като се има предвид, че китайците изобретяват и хартията по време на династията Хан, може би дори по същото време (най-ранната хартия, открита някога, е карта във Фангматан в провинция Гансу).

Хартията, печатът и картонът бавно се добират до Запада благодарение на Пътя на коприната и търговията между империите на Европа и Китай. Въпреки че картонът вероятно се е озовал в Европа много по-рано от 17-ти век, първото му споменаване идва от наръчник за печат, озаглавен „Механични упражнения“, написан от Теодор Лоу Де Вине (известен учен автор на типография) и Джоузеф Миксън (печатар на математически книги и карти, който същевременно вярва доста странно, че на Арктика няма лед, понеже там 24 часа на ден грее слънце).

Първото документирано използване на картонена кутия е от 1817 г. за немска настолна игра, наречена „Игра на обсаждане“ популярна военна стратегия. Има твърдения, че английският индустриалец Малкълм Торнхил е първият, който прави картонена кутия от един лист, но няма достатъчно доказателства кой е бил той или какво е съхранявал в тази кутия. Минават още 40 години, преди поредната иновация да разтърси света на картона.

През 1856 г. Едуард Алън и Едуард Хели се занимават с продажба на високи шапки. Те искат материал, който може да предпазва шапката както от прах и елементите, така и да не се смачка. Така те създават гофрирана (или плисирана) хартия. Гофрираната хартия е материал, който обикновено се прави от неизбелени дървени влакна. Те явно го патентоват в Англия още същата година, въпреки че английските патенти от преди 1890 г. се намират адски трудно и повечето от тях тепърва ще се дигитализират.

Може би Алберт Джоунс от Ню Йорк някога си е купил висока шапка от Алън и Хели, защото следващият лист в картонната история идва именно от него. През декември 1871 г. Алберт Джоунс получава патент за „подобряване на хартията за опаковане. В патента той описва нов начин на опаковане, който осигурява по-лесно транспортиране и предотвратява счупване на бутилки и флакони. Казва патента,

Няколко години след това картонената кутия, която знаем и обичаме всички, съвсем буквално, се оформя. Роденият в Шотландия Робърт Гейър притежава фабрика за хартиени торби в Бруклин. През 1879 г. един от пресовачите във фабриката му не вижда, че настройките на пресата са не както трябва и тя съответно разрязва хиляди малки пликчета за семена вместо да ги бигова, съсипвайки ги.

Гейр разбра, че ако остриета за рязане се поставят съвсем малко по-високо от остриетата за биговане, пресата ще може да бигова и да реже в една и съща стъпка. Макар да изглежда очевидно, това не е нещо, което някой производител на пакети се е сещал досега. Сега ако сменим хартията с картон, това би довело до революция в изработването на сгъваеми картонени кутии. Старият начин да се направи една кутия e производителите първо биговат листовете с помощта на преса, а след това на ръка ще ги нарежат с гилотинен нож. Това прави масово производство на сгъваеми кутии изключително скъпо.

Отначало сгъваемите кутии на Гейр се използват най-вече за дребни предмети, като чай, тютюн, паста за зъби и козметика. Всъщност, някои от първите му клиенти са Great Atlantic & Pacific Tea Company, Colgate, Ponds и производителят на тютюн P. Lorillard. Въпреки това през 1896 г. Гаир се сдобива с най-големия си клиент досега за предварително нарязаната, предварително бигована картонена кутия – National Biscuit Company, или Nabisco, с поръчка за два милиона броя. С този скок в опаковката на продуктите, сега клиентите могат да закупят предварително порционирани бисквити в кутия с восъчна хартия, която поддържа бисквитите свежи и здрави. Преди това, когато клиентите искат бисквити, някой от служителите в магазина трябва да ги вземе от не особено защитен от влага и вредители варел.

Оттук продажбите на такива кутии скачат и до края на века картонената кутия е вече част от живота. Така че следващия път, когато зареждате гардероба си с кутии, пълни с дрехи и обувки, купувате нещо от онлайн или просто отваряте кутия със соленки или бисквити, можете да благодарите на немска настолна игра, че за първи път серийно използва кашончета, както и на служителите на Робърт Гаир за грешката им, която вдъхновява малък, но съществен детайл за масовото производство на сгъваеми картонени кутии.

 
 
Коментарите са изключени за Изобретяването на кашона

Повече информация Виж всички