Гълъбите могат да бъдат много добри арт критици

| от |

 

Критиката е всеобщо умение сред човеците, нима не. Но и гълъбите, оказва се, го могат – поне що се отнася до творбите на деца.

Уатанабе Шигеру, почетен професор по психология в университета Кейо, вече е доказал, че гълъбите могат да различават картини на Моне и Пикасо; екипът му дори печели Нобелова награда за това изследване през 1995 г.

Но какво би станало, ако гълъбите са способни да направят още една крачка отвъд различаването на стилове картини? Могат ли да различават „добри“ и „лоши“ картини? С четири гълъба, малко храна и няколко детски рисунки, заснети и качени на компютър, Уатанабе се заема да разбере и това.

По преценка на учител, а след това и на група от 10 възрастни, 15 акварелни и пастелни картини на ученици от началното училище бяха разделени в група „добри“ и „лоши“.

След това започна обучението; на гълъбите бяха показани картините на компютърен екран и те бяха награждавани с храна, ако кълвят в отговор на „добра“ картина и не получаваха награда, ако кълвят на „лоша“.

След средно 22,5 сеанса и четирите гълъба успяха да различат „добра“ и „лоша“ картина. Но дали те просто не са запомняли кои картини към кой комплект принадлежат? Всъщност изглежда, че не.

Уатанабе продължил с други експерименти, като първо показал на гълъбите картини, които те никога не били виждали преди – и птиците успешно кълвали тези от „добрата“ група по-често, отколкото „лошите“. Същото се случило и когато им били показани картини, чийто размер бил намален.

Следващата стъпка беше да се разбере как гълъбите вземат решение да кълват или не. Това, което Уатанабе открил, „не потвърждава кои сигнали гълъбите използват за различаване на красотата“, пише психологът, но когато им показвали сиви и мозаечни версии на картините, гълъбите били по-малко способни да различават „добрите“ от „лошите“. Това, както се предполага, може да означава, че те използват цветови и формени характеристики при вземането на решения.

„Дълго време се смяташе, че художествените занимания са само за хората, но този експеримент показва, че с обучение гълъбите са способни да различават „добри“ и „лоши“ картини“, казва Уатанабе в изявление.

„Това изследване не се занимава с усъвършенствани художествени преценки, но показва, че гълъбите са в състояние да придобият способност да преценяват красотата, подобна на тази на хората.“

Не се съобщава дали критиките на гълъбите са стигнали до децата.

 
 
Коментарите са изключени за Гълъбите могат да бъдат много добри арт критици

Повече информация Виж всички