С края на Втората световна война през 1944 г. Военното министерство на САЩ публикува книжка от 57 страници, озаглавена „Джобно ръководство за СССР“. Копия от тази кратка книга са раздадени на войници и военнослужещите, за да ги подготви за взаимодействие с руснаци. Но в крайна сметка американците никога не са изпратени в СССР.
Въведението информира читателя, че руснаците са претърпели тежки трудности по време на войната и им напомня, че Русия се бори с Германия от 1941 г. Въпреки че СССР губи няколко битки, брошурата обяснява, че те успяват да преодолеят ранните неуспехи и сега се радват на „поход към победа“.
Ключовата тема във въведението е изразяването на загриженост към борбите, които СССР претърпява по време на войната, и подготовката на американските войниците за местното населението в разкъсаната от войната страна. В СССР почти всеки гражданин губи приятел, член на семейството си или близък в кървавия конфликт.
Кратката книга също описва руския народ като приятелски, но дълбоко отдаден на военните усилия. Тя също така дава обобщение на правителствената и правната система на СССР, описва социализма като основа на икономиката в СССР и обяснява какво включва общата собственост и колективната собственост.
Освен това учебникът разглежда антропологични теми като руските обичаи, култура и етикет. В него се казва, че мъжете „могат да се прегърнат и целунат при среща“ и препоръчва да се избягва да се смее или да се зяпа „тяхната странност“. Подсвиркването към жените се счита за обидно.
Дава се и коментари за осакатената икономика на СССР, като се казва, че „Не е толкова лесно за американците, които идват от страна, където почти всичко е достъпно, да разбират липсата на потребителски стоки в Русия“. СССР е изправен пред сериозни икономически проблеми поради войната като например недостиг на храна.
Американски войници във Владивосток, август 1918 г.
Американците са предупредени, че въпреки че храната на съветите е оскъдна, те имат достатъчно, за да си осигурят адекватно хранене. По отношение на потенциалните рискове за здравето, текстът насърчава войниците да „спазват всички правила, свързани със секс хигиената“, и предупреждава, че „ако не го направите, венерическата болест може да бъде цената, която ще платите“. Някои други съвети, свързани със здравето, включват избягване на консумацията на сурови плодове и зеленчуци, освен ако обелката им не е отстранена или храната не е сварена.
Последната част на брошурата включва диаграма, очертаваща редиците на руския военен персонал, валутните курсове и основните руски фрази и въпроси. Голяма част от изложените съвети са съсредоточени върху това човек да бъде чувствителен и уважителен към руснаците за тяхната служба и ангажираност да победят силите на Оста, и да предупредят американците, че условията на живот на тези хора са лоши.
Интересното е, че книгата възприема разбиращ, дипломатически подход и насърчава американците не само да зачитат руската култура, но и да следват техните закони и обичаи. Русия претърпява прекомерни жертви по време на войната и стандартът на живот на средния гражданин е значително понижен. Въпреки че някои от съветите в брошурата изглеждат безгрижни или дори комични, опустошението, нанесено на Съветския съюз по време на Втората световна война, е дълбоко и спазването им има значение.
Както и при американците, руските жени допринасят за военните усилия, като работят дълги часове във фабриките. Рускините дори се присъединяват към армията на СССР. Храната става оскъдна и постоянните атаки на Германия изтощават руската инфраструктура. Някои руснаци не са имали повече от два чифта дрехи през целия период на войната, тъй като всички ресурси са били насочени към военните усилия. Безброй граждани губят домовете си по време на безспирните битки, а пътищата, мостовете и земеделските земи са ударени жестоко.
Книгата съветва американските войници да бъдат „щедри в хваленето на съветския народ и Червената армия, чиито подвизи са спечелили възхищението на света“, и да избягват политически или религиозни дебати и критики към съветските лидери, тъй като „гражданите имат голямо уважение, почти почит към тях и ще бъдат обидени, ако се отнесете с пренебрежение или неразбиране“.
„Въпреки че САЩ и СССР имат различни политически и икономически системи, това ръководство демонстрира усилия за помирение и съдействие в услуга на по-голямо добро.“