На 15.01.2016 г. /петък/ от 16:00 в Нова Сграда на ПУ „Паисий Хилендарски“, намираща се на бул. България №236, ще се проведе за втори път Ден на китайската култура в Пловдив.
Събитието е организирано от Филологическия факултет на ПУ, съвместно с „Институт Конфуций – София“ и е част от културната програма на висшето учебно заведение.
След успеха на първия Ден на китайската култура, станал факт през учебната 2014-2015 година, и тази година студентите и гостите на университета ще могат да се докоснат до невероятната култура на Поднебесната империя.
Освен демонстрация на китайска чаена церемония и дегустация на традиционен азиатски чай, калиграфия и лекция по тайдзичюен и тайдзидзиен, водена от шъфу Багалев и неговите ученици от WingTsun школата му, без които не може, ще има и много други изненади, подготвени от студентите, изучаващи китайски език!
Паралелно с Деня на китайската култура ще бъде и тържественото откриване на Класна стая „Конфуций“ към ПУ „Паисий Хилендарски“, която е част от бързоразвиващата се мрежа на образователни центрове, спонсорирани от Ханбан и „Институт Конфуций“. Проектът има за цел да популяризира изучаването на китайския език в България и да затвърди добрите българо-китайски взаимоотношения. Специалностите „Приложна лингвистика: Английски език и китайски език“ и „Български език и китайски език“ в ПУ продължават да се радват на изключителен интерес от страна на студентите.
Първият „Ден на китайската култура“ в Пловдив, организиран под егидата на ПУ „Паисий Хилендарски“ и „Институт Конфуций – София“, ще се проведе на 28.11.2014 (петък) от 16:30 до 19:30 в зала „Компас“ в Ректората на университета. Събитието е отворено за всички граждани и гости на града.
Програмата ще включва поредица от лекции за китайската култура и изкуство, водени от студенти на университета, традиционни китайски песни и танци, представление по тайдзицюен, чаена церемония и дегустация на различни видове китайски чай и калиграфия. Лекциите ще включват теми като „Малцинствата в провинция Юннан“, „Пекинска опера“, „Пътят на Коприната“ и други. Гостите на събитието също така ще могат да опитат различни традиционни видове китайски чай.
Събитието е първото по рода си в Пловдивския университет и има за цел да покаже изключително бързо развиващите се специалности с китайски език във висшето учебно заведение. Специалностите „Приложна лингвистика: Английски език и китайски език“ и „Български език и китайски език“ се радват на изключителен интерес от започването преди 4 години.