9 класики в магическия реализъм

| от |

Screenshot_2Сайтът huffingtonpost.com ни представя 9 класически творби, представители на един от най-любопитните жанрове в литературата – магически реализъм. Ето ги и тях:

„Сто години самота” от Габриел Гарсия Маркес. Една от знаковите творби на този жанр. Проследява съдбата на 6 поколения на едно семейство във фиктивно колумбийско селище, но в същото време е алегория на историята на Южна Америка. Книга за любов, война, видения, духове и тайни пророчества.

„Вавилонската библиотека” от Хохре Луис Борхес. Красива философска творба за измислена библиотека, която съдържа не само всяка книга, която може да се прочете, но и тези, които не могат да се четат. Авторът разсъждава за различните интерпретации на нечетивното и как то рефлектира в представите на различните хора.

„The Baron in the Trees” от Итало Калвино. Един барон решава да напусне охолния живот, за да заживее на дърветата. Той се качва на един дъб и решава да не слезе от него до смъртта си. Една от ранните творби на Калвино, но и една от най-силно въздействащите.

„White Teeth” от Зейди Смит. История за 3 семейства, които живеят в Лондон. Действието се развива между 1975 и 1992 г. Съдбите на героите се преплитат и впоследствие се случват много луди обрати. Изключителен литературен дебют за Смит – тя е на 25 години, когато произведението излиза.

„Тенекиеният барабан” от Гюнтер Грас. Оскар Мацерат се ражда с напълно развит ум. Когато навършва 3 години, пада и спира да расте. Грас решава да разкаже историята от перспективата на едно странно, но невероятно мъдро дете. Книгата преплита в себе си красив наратив и мотиви за един от най-мрачните периоди от германската история.

„Брулени хълмове” от Емили Бронте. Когато е публикувана, творбата предизвиква шок у читателите и литературната общност. Де факто, това е една от книгите пионери в магическия реализъм. По време на Викторианската епоха, творбата не е оценена в пълна степен, но днес е един от стълбовете в английската литература.

„Песента на Соломон” от Тони Морисън. Една от най-важните книги в творчеството на Морисън, която е носителка на Нобелова награда за литература. История не толкова за магия, колкото за вяра, любов, страх и човешката природа изобщо.

„Орландо” от Вирджиния Улф. Разказва за млад благородник, на име Орландо. Той тръгва на дълго пътешествие към Константинопол. След дълъг сън, Орландо се буди като жена и се връща в Англия. Тя се лута между различни исторически епохи, като накрая се озовава във Викторианска Англия. Главни мотиви са пол, любов, сексуална идентичност и изкуство.

„Среднощни деца” от Салман Рушди. Главният герой е роден в Деня на независимостта на Индия, точно в полунощ. Неговата индивидуална история е вклинена в историята на Индия. Читателят проследява пътя му през най-невралгичните моменти от историята на страната, като достига до наши дни, точно преди публикуването на самата книга.

 
 
Коментарите са изключени за 9 класики в магическия реализъм