Вижте нашия списък с четива от предстоящия Пролетен панаир на книгата в София...
„Елизабет е изчезнала“, Ема Хийли, Orange Books, 14.90 лв.
„Уважаеми господин М.“, Херман Кох, Колибри, 17 лв.
„В служба на злото“, Робърт Галбрейт, Колибри, 22 лв.
„Добрият късмет на момента“, Матю Куик, Емас
„Спящата и вретеното“, Нийл Геймън, Artline Studios, 16.99 лв.
„Дж. Р.Р. Толкин, биография“, Хъмфри Карпентър, Колибри, 20 лв.
„Прилепът“, Ю Несбьо, Емас, 16 лв.
„Като на кино“, Станислава Кара, Колибри, 15 лв.
„Сърцето ти нося (в сърцето си го нося)“, Е. Е. Къмингс, Жанет 45, 15.99 лв.
Още от Chronicle
Качествената литература е нещо, от което нито един човек не трябва да се лишава. Освен най-новите издания и ред събития, Панаира ще предложи и куп други интересни неща – срещи с писатели и дискусии, както и задължителната отстъпка от всяка книга, която решите да си купите.
Голямото пролетно четене е като голямото пролетно чистене, тоест задължително е. Затова ето нашата селекция на четива – различни по обем, жанр и дух, но всички интересни, нови и любопитни – които ще си вземем на книжното събитие само след седмица.
„Елизабет е изчезнала“, Ема Хийли
Дебютният роман на Ема Хийли е носител на няколко награди, но не това е важното в случая. „Елизабет е изчезнала“ е най-нестандартната мистерия, на която може да попаднете. В нея Мод, възрастна жена с деменция, търси приятелката си. Мод забравя всичко – от чая, който пие, през нещата, които трябва или обича да върши, до пътя за магазина и списъка си с покупки, може би затова винаги си купува консерви с праскови, но помни едно нещо – нейната приятелка Елизабет не й е звъняла от дни. Нейната приятелка Елизабет е изчезнала. И тя трябва да я открие. Никой не й вярва, разбира се, но това не я спира да започне едно дълго и странно търсене, придружено с бележки и объркани ходове. Подобно на „Мементо“, „Елизабет е изчезнала“ е трогателен, объркан и изненадващ разказ-мистерия, който ще се хареса и на големите скептици към женските автори.
„Уважаеми господин М.“, Херман Кох
Лошото момче на холандската литература се завръща с трети роман на родния пазар. Ако сте пропуснали „Вечерята“, което би било тотална несправедливост и грешка, и „Вила с басейн“, значи е време да се запознаете с мистър Кох. „Уважаеми господин М.“, подобно на предишните два романа на автора, е ироничен, саркастичен, изпълнен с черен хумор разказ, за на пръв поглед злободневна тема. Той, разбира се, пораства и се превръща в нещо друго. Книгите на Херман Кох винаги изненадват, а езикът му е толкова богат и динамичен, че докато следите сюжета, се забавлявате с великолепния му сарказъм. Този път историята на Кох се обръща към отдавна забравен случай с изчезнал преподавател и известен писател, който си спомня за него. Към това добавяме и странния съсед, който следи всичко това. Умопомрачителният финал е бонус. А Херман Кох е задължителен.
„В служба на злото“, Робърт Галбрейт
Кой не знае, че Робърт Галбрейт е псевдоним на Дж.К.Роулинг? Надяваме се никой. Роулинг прави поредната си заявка за добро криминално писане, с което родната й Англия може само да се гордее. В стила на най-добрите мистерии, които идват от Острова, и тези на Роулинг са точно толкова любопитни, заплетени и добре написани. Дж. К. Роулинг има приятен и богат език, знае как да разказва интересни сюжети, а нейният Корморан Страйк, в компанията на сексапилната му помощница Робин, са една от най-готините двойки в модерната криминална литература. Поредицата на Роулинг вече е купена за направата на сериал, който трябва да се появи в близките година-две, така че може да наваксате. „В служба на злото“ е трета книга от поредицата и този път авторката праща едрия тромав детектив и пищната секси Робин в мрачните кътчета на красив Лондон, за да търсят откачалка, която им изпраща отразяни части от тяло.
„Добрият късмет на момента“, Матю Куик
Матю Куик е авторът на „Наръчник на оптимиста“ и това е единственото, което трябва да знаете, за да се сдобиете и с втория му роман на български. „Наръчникът“ от погледа на своя автор е доста различен от начина, по който го е видял режисьорът Дейвид О. Ръсел във филма си. Това не прави нито едно от двете произведения лоши, а просто различни. Подобно на предния си роман, и в този Куик се занимава с хора с ментални различния от нормата и психически отклонения. Историите на Куик са трогателни и доста тъжни, защото, както самият той казва „светът ще разбие сърцето ти 10 пъти, преди да дойде неделя“.
„Спящата и вретеното“, Нийл Геймън
Всеки уважаващ себе си почитател на добрата литература, на готиното и нестандартно писане и на фентъзи жанра, като цяло трябва да притежава поне една книга на Нийл Геймън в библиотеката си. Ако все още нямате такава, може да започнете със „Спящата и вретеното“. Разбира се, че книгата е адаптация по известната приказка за Спящата красавица. И разбира се, че Нийл Геймън я разказва по начин, който не би хрумнал на никой друг на света. Страшна, мрачна и с чувство за хумор. Към това добавяме и факта, че великолепното издание на книгата е придружено от жестоките илюстрации на художника Крис Ридъл.
„Дж. Р.Р. Толкин, биография“, Хъмфри Карпентър
Бащата на епичния „Властелинът на пръстените“ твърди, че биографиите като цяло са загуба на време и хартия – за онези, които ги пишат и онези, които ги четат. Освен това казва, че този жанр е безплоден подход към делото на твореца, за когото разказва. И все пак. Човекът, написал най-великия фентъзи епос, заслужава да получи интересен и различен поглед към живота и творчеството си. И да, четенето за Толкин, никога не би било загуба на време. Подобно на четенето на книги от Толкин.
„Прилепът“, Ю Несбьо
Царят на норвежката криминална литература – Ю Несбьо, отново е тук. Този път всички негови почитатели ще имат шанса да проследят началото на приключенията на най-известното творение на автора – гениалния инспектор Хари Хуле. Хари е лошото-добро момче на модерната криминална литература и фактът, че Майкъл Фасбендър ще го въплъти на голям екран само след година, е нещо като супер бонус. „Прилепът“ всъщност е първата книга на Несбьо за Хари, като много скоро може да очаквате и втората – „Хлебарките“, а впоследствие и преиздаване на цялата поредица. Мартин Скорсезе продуцира първата киноадаптация по романите на Несбьо „Снежния човек“, която е и най-бруталната история от мрачните приключения на Хуле. Ние, разбира се, препоръчваме да започнете от първата книга и да четете нататък.
„Като на кино“, Станислава Кара
Българското участие в нашата селекция е документалната книга на водещата на предаването „Като на кино“ по BTV Cinema – Стаси Кара. Стаси може да се похвали, че е обиколила буквално, почти целия свят, а някъде между всичките й пътувания, е успяла да се види с някои от най-големите и популярни имена в киното. От Бенедикт Къмбърбач, Кевин Спейси, Уилям Дефо до Робърт Земекис, Стаси разказва за срещите, разговорите и интересните случки покрай своята работа, която, нека си признаем, е истински кеф.
„Сърцето ти нося (в сърцето си го нося)“, Е. Е. Къмингс
Който обича поезия, обича Къмингс, това е нещо като правило. Това пък е едно великолепно издание на най-известните му стихове за любов и романтика, а те са много. Препоръчваме с две ръце за подарък или просто за лична употреба вкъщи, когато имате нужда от малко романтичност и различен поглед към любовта.
В галерията горе, може да видите всички издания, техните издателства и цена.