International Consolidated Airlines Group (IAG) все още желае да купи Aer Lingus, въпреки забавянето на правителството при вземането на решение дали да продаде дела си от ирландския превозвач, заяви изпълнителния директор Уили Уолш.
IAG, собственик на British Airways и Iberia, предлага да купи Aer Lingus за 1,36 млрд. евро или 2,55 евро за акция, при условие че държавата и Ryanair са готови да продадат акциите си, които са в размер на 54.9% от авиокомпанията.
Решението на правителството относно продажбата на държавните 25.1% от акциите се очаква от седмици и се предполага, че IAG може да се оттегли, ако забавянето продължи дълго.
Въпреки това, г-н Уолш подчерта, че компанията „не бърза“ при сключването на която и да е сделка. „Моят борд е много щастлив, убедени са, че това е сделката, която искаме да направим и това е нашата позиция“. Г-н Уолш добави още, че процесът не оказва никакъв натиск върху него и не отвлича вниманието на останалата част от борда от всекидневната им работа.
IAG е в преговори с ирландското правителство за продажбата на акциите на държавата, след офертата към Aer Lingus през януари, но кабинета все още обмисля решението си.
Пълен капацитет
Интереса на IAG към Aer Lingus е породен от факта, че вижда дъблинското летище като алтернатива на Хийтроу за придвижването на пътници от регионалните летища във Великобритания към САЩ. Ирландската авиокомпания вече успешно използва този пазар, тъй като Хийтроу работи на пълен капацитет.
В Дъблин г-н Уолш заяви, че политическите препятствия за получаване на трета писта на лондонския хъб са твърде високи, за да бъдат премахнати. „През 2050 г. Хийтроу все още ще бъде летище с две писти“, добави той.
Това дава възможност за двете летища Дъблин и Шанън да разширят своите трансатлантически превози на пътници от Великобритания. Предимство е, че те са единствените в Европа, които предлагат митническа проверка преди излитане, тъй като има гишета на американските митници.
Г-н Уолш сподели също, че повечето британски бизнесмени искат Великобритания да остане в ЕС, въпреки че част от тях подкрепят идеята премиерът Дейвид Камерън да предоговори условията на членството. Консервативното правителство обеща референдум по въпроса през следващата година.
Предизвикателства
Когато той е бил президент на Лондонската търговска камара, проучване е установило, че трима от четири членове смятат, че пълното оттегляне би се отразило негативно на икономиката на Обединеното кралство.
Повечето членове на по-голямата Британска търговска камара се чувстват по същия начин, отбелязва той.