Ново изследване показва, че риби напускат тропиците и се придвижват към полюсите в търсене на по-студени води с по-голямо съдържание на кислород, които са свързани с по-здравословен хабитат и повече храна, съобщи ЮПИ.
Това не е някаква тяхна прищявка, а тенденция, която бързо набира скорост и няма изгледи скоро да се промени. Учени от университета на Британска Колумбия заявиха, че рибата в тропиците ще изчезне до 2050 г. Съобразявайки се с прогнозите за глобалното затопляне в най-новия доклад на Междуправителствената експертна група към ООН за климатичните промени, учени от университета създадоха статистически модели, за да предскажат широкомащабните промени сред морските риби и безгръбначните през следващите няколко десетилетия.
Ако най-лошият сценарий на климатолозите стане действителност и океаните се затоплят с 3 градуса Целзий, рибите ще се придвижват към полюсите със средни темпове от 16 мили на десетилетие. В случай, че се осъществи най-добрият сценарий и океанските температури се повишат само с 1 градус Целзий, рибите ще се придвижват към полюсите с темпове от 9 мили на десетилетие.
„Тропиците ще са големите губещи – поясни един от авторите на изследването Уилям Чунг от университета. – Хората в района са силно зависими от рибата като средство за препитание. Ще станем свидетели на изчезване на популации риби, които са важни за риболова и общностите там.“
Чунг и колегите му създали моделите си, като ползвали ежегодните данни за улов на риба, които обясняват как рибите са реагирали на температурните промени от 70-те години на миналия век.
С БТА