Най-голям дял при формиране на общия разход на домакинствата у нас имат разходите за храна и жилище – 51,8 на сто от всички разходи, сочат последните актуални данни на Националния статистически институт.
Всеки човек харчи средно осем на сто от доходите за електроенергия, сочат данни на електроразпределителното дружество ЧЕЗ, публикувани в изданието на компанията „Енергиен
спестовник“. Липса на енергийна ефективност в домовете ни и непрекъснатото повишаване на цените на тока и парното и тяхната увеличена консумация през идващите студени месеци на годината, налагат да се мисли за предприемането на мерки за понижаване на сметките.
Изкушаващо звучат рекламите на уреди за понижаване на сметките за ток, които са на пазара от няколко години и според търговците могат да занижат разходите за електроенергия с 30-40 процента и дори 75 на сто на сто. Цените на различните видове от тези уреди са между 25 и 40 лева.
Според обясненията на продавачите устройствата използват технология за наблюдение на електрическата мрежа и моментния разход на енергия, стабилизират напрежението и
намаляват реактивната мощност, която електроуредите обикновено консумират от мрежата. Това се постига чрез натрупване на реактивна мощност в специално проектирани кондензатори и връщане на тази мощност по веригата към електроуредите в определени моменти, избрани чрез системата за наблюдение.
„Тези уреди не пречат, но и не са толкова ефективни, колкото ги изкарват търговците“, коментира за БТА доц. Георги Милушев от Техническия университет в София, който е извършвал тестове за ефективността на подобни уреди. По думите му „те могат да компенсират не повече от 3-4 киловата от битовата консумация, но в никакъв случай нямат рекламираните възможности. При това компенсацията е само на реактивната енергия, която електромерите на битовите потребители не отчитат“, отбеляза специалистът.
Според Милушев по-голям ефект може да има при промишлените потребители, където консумацията се отчита по друг начин.
Как да пестим енергия?
Подмяната на електрическите крушки с енергоспестяващи или LED би имало бърз ефект за понижаване на сметката, тъй като денят намалява и осветление ще се ползва все
повече през предстоящите месеци, а на осветлението се пада 6 на сто от сметката за ток. В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80 на сто от електроенергията при
сравнително същото ниво на осветление и по-дълъг „живот“, са изчислили специалистите.
Зарядните устройства за телефони, джобни компютри, камери и други персонални устройства са енергийни „вампири“. Дръжте ги изключени, докато ви потрябват, защото количеството електроенергия, което използват докато реално не вършат никаква работа, е неоправдано високо, смятат изследователи.
Пестене на енергия може да се осъществи, когато размразяваме продуктите от вечерта в хладилника, а не в микровълновата. Почистването на торбичката на прахосмукачката
преди използването на уреда, също би облекчило електромотора, а оттам и консумацията на ток.
По-ефективно е използването на тостер, електрическа кана или тенджера под налягане, вместо
електрическата печка, тъй като малките уреди използват по-малко ток. Поставянето на хладилника по-далеч от готварската печка, отоплителни уреди или пряка слънчева светлина, също би спестило от сметката, тъй като с всеки един градус над 20 градуса Целзий, потреблението му нараства с около 6 на сто, сочат експертни изчисления.
Използването на по-кратки програми на пералнята, сушилнята или миялната, и с по-ниски градуси, също пести от електроенергията, тъй като 85 на сто от консумирания ток отива за подгряване. За тези, които ползват бойлер, е важно да имат предвид часовете на нощната тарифа. Намаляване на разхода може да се постигне чрез оставяне на термостата на 60-65 градуса и източване на резервоара на всеки три месеца, посочват специалистите.
При купуването на нови електрически уреди, трябва да се обръща внимание на енергийните етикети и потреблението на ток при режим „stand-by“. Инвестицията в уреди клас „А“ си заслужава дългосрочно, макар да са малко по-скъпи, тъй като през годините ще консумират по-малко електроенергия. Добра инвестиция е и закупуването на разклонител с много гнезда и копче за изключване. По този начин с натискането само на един бутон, ще могат да се изключат много
електроуреди, включително и такива, които харчат доста ток при режим „stand-by“.
Въпреки всичките съвети, от ЧЕЗ предупреждава, че е възможно месечните фактури да бъдат по-високи. Ниските температури през октомври могат да се отразят на сметките за електроенергия. Код оранжево за студено време е обявен в много от общините на територията, обслужвана от компанията. Данните на дружеството показват, че товарите по мрежата се покачват, което
означава, че консумацията на електроенергия нараства.
Коя е лошата новина за сметките за ток?
Резервите в ЕРП-тата за ново поевтиняване на тока вече са изчерпани. Това казва в интервю за „Сега“председателят на управителния съвет на ЕВН България Йорг Золфернер, помолен да коментира как ще се отрази на дружеството евентуално ново поевтиняване на тока с 5%, както намеква енергийният министър Драгомир Стойнев.
Золфернер напомня, че поевтиняването от 1 август ще струва на дружеството възможността да инвестира в в повишаване на качеството на услугата.
„Ефектите от поевтиняването на електроенергията няма да се проявят непосредствено след въвеждането на новите цени Ако сега имаме намаление на инвестициите за една, две или три години, ефектът ще се види след 5-6 години, когато мрежата се амортизира“, казва шефът на компанията, която снабдява с ток Югоизточна България, пише „Дневник“
Как да намалим сметките за парно?
Добрата топлоизолация на жилището може да доведе до значителни икономии от сметките, тъй като старата дограма и „изтичането“ на топлината през нея, могат да натоварят сметката с 10-25 на сто, сочат проучвания. Ефектът от подобна мярка би се усетил и през лятото, когато жилищата се охлаждат. Популярна и ефективна мярка е и изолирането на стената зад радиатора с фолио. Пред радиаторите не трябва да се поставят мебели, плътни завеси, не са желателни
и радиаторни решетки, тъй като те са препятствие пред достъпа на топлина към помещението. С тях се „затваря“ пространство около отоплителното тяло и термовентилът се затваря при затоплянето му. Така част от топлината отива към стената и навън, а според експерти това води до увеличение на консумацията на топлинна енергия с 10-20 на сто.
Поддържането на еднаква температура в цялото жилище не е икономично, отбелязват от „Топлофикация София“. С включването само на един радиатор и широко отворени
врати, останалите помещения няма да се стоплят и сметката няма да падне, посочват от дружеството някои от най-популярните заблуди. Работещият постоянно радиатор ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство. Ако сутрин всички излизат от дома, не е добре напълно да се затварят вентилите на радиаторите. Вечерта ще е нужна много повече енергия, за да се стоплят изстиналите помещения. Най-добре е вентилите да се оставят на първа или втора степен.
Когато се налага по-дълго време да се отсъства от жилището, е хубаво вентилите да се оставят на
деление „звездичка“. Така в помещението ще се поддържа минимална температура /6-7 градуса/ и дори навън да е страшен студ, радиаторите няма да замръзнат и да стане авария.
Жилището не бива да се претопля. Европейски експерти са изчислили, че понижението на
температурата в дома с един градус е равно на около 6 на сто икономия на енергия.
Вижте още няколко полезни съвета във видеото.