Как математичка и конструктор станаха пчелари

| от |

Миглена Иванова

Сякаш има магия в отлично организирания живот на пчелите, при който всяка си знае мястото и между тях няма завист, злоба, алчност, а всички всеотдайно работят на принципа „Един за всички, всички за един“

Винаги съм си казвала, че математиците са интересни хора. Случайно съдбата ме сближи с математичката Даниела Челебиева, чиято доброта и искреност личат от пръв поглед. Разбрах, че тя е и пчеларка, общественичка, хористка, танцьорка дори…

1404_300514

Като ученичка Даниела прекарва ваканциите при роднините си в с.Осен, Силистренско, където нейните чичо и стринка гледали пчели и събирали билки. Надали тогава си е мислила, че именно пчеларството ще бъде част от живота й. По стечение на обстоятелствата през 1996 г. заедно със съпруга си, който е шесто поколение потомствен пчелар, поемат грижата за 30 пчелни семейства, след като свекър й се разболява. Дотогава мъжът до нея работи нещо съвсем далечно от пчеларството – той е конструктор на първия военен камион в Технологичния институт за автомобили и трактори в Шумен. Там се трудят 400 научи работници – всички съкратени по време на демокрацията.

И така, математичка и конструктор след поредните уволнения се заемат професионално с пчеларство. Днес кошерите са 180, преди 2 години били 300, но след зимата на 2012 г. останали половината. Работата е много, затова и децата на Челебиеви са неотлъчно до пчелина.

– Аз отговарям за боядисване на пчелните кошери, за сковаване на пчелните рамки, за поставяне на восъчни основи, за стопяване на пчелния восък, за вадене на пчелния мед, прополиса, восъка, както и за хигиената на пчелина – разказва Даниела.

И допълва, че съпругът й се грижи за отглеждане и размножаване на пчелните семейства, за направа на нови кошери и рамки, за ремонт на старите, за поддържане на техниката в изправност, за косене на тревата и пръскане на дърветата с препарати за растителна защита. Той е конструктор на комбинираните восъкотопилки, които работят на слънце и на ток, на количките за пренасяне на сандъчета с рамки за центрофугиране, както и на самите сандъчета.

– Работата на професионалния пчелар е целогодишна, тежка физически, тя често се извършва при неблагоприятни атмосферни условия, а и ужилванията от пчелите са много – откровеничи Даниела.

В разговора бързо стигаме до живота на пчелите. Интересни са подробностите за пчелните семейства, техните навици, представителите на пчелните семейства, разпределението на функциите в кошера… Има ли любовна игра, кога се размножават? Какви са тайните и къде е магията?

Магнетична и сърцата, което е типично за човек, свързан така близо с живата природа, Даниела ненадейно ме прави част от пчелния свят. Тя разказва за нашите читатели, че пчелите от всяко пчелно семейство представляват един организъм, при тях има строга йерархия, а семейство без пчелна майка не е семейство.

Пчелната майка е два пъти по-голяма от пчелите-работнички, по-голяма е и от мъжките индивиди – търтеите. Пчелите-работнички изпълняват различни функции през своя кратък живот: първо са кърмачки, после събирачки на нектар и прашец, водоноски и накрая чистачки. Предусещайки смъртта си, те сами напускат кошера.

Сред хората думата търтеи е синоним на мързелив и ленив човек. Но при пчелите ролята на търтеите е да поддържат постоянна и оптимална температура в кошера, а в летните жеги да го охлаждат. Наричат ги „свирачи“ или „гайдари“ в семейството, защото произвеждат характерна мелодия със своето жужене при вентилирането. Търтеите съпровождат пчелната майка за оплождането й, което се извършва на специално търтеево сборище. Майката се опложда от чужди търтеи, като всеки от тях умира след половия акт.

Роенето е естествено размножаване на пчелното семейство. То става през юни. Ако на пчелите им стане тясно, тогава те залагат маточници, от които се люпят млади пчелни майки. Старата майка, заедно с активни пчели-работнички, напуска кошера и търси ново място за живеене, а в кошера остава да работи млада майка. Така се оформят две и повече пчелни семейства.

Даниела е увлекателен разказвач и разговорите с нея могат да продължат с часове. Тя споделя,че събирането на пчелен мед започва с цъфтежа на овошките около 25 март и тогава пчеларите за първи път през годината пускат пчелите да събират сладък мед. Стоков мед се добива през юли и август, т.е. тогава остава мед и за пчеларя. Едно пчелно семейство добива по 120 кг пчелен мед на година, като само 20 кг са за пчеларя, останалият е за храна на семейството. Събира се и по 30 кг пчелен прашец, повечето за собствена консумация.

Питам дали пчелите са нападателни и опасни за хора с алергии. Челебиева казва, че пчелите не са агресивни насекоми и жилят само когато има заплаха за кошера или заплаха за храната им. Плашели се от силен шум или от интензивни движения като ръкомахане например. Пчелното семейство брани кошера си в радиус от 2 метра. Пчела, която ужили, умира, затова казваме, че пчелите са жертвоготовни за семейството си. Пчелите стават агресивни от токсичните за тях препарати за растителна защита.

– На какви опасности са изложени пчелите и защо са толкова важни за живота на планетата?

– Пряка опасност за пчелите са промените в климата и отравянията. Косвените опасности идват от намаляване броя на пчеларите, поради невъзможност да се препитават от пчеларство. Пчелите са необходими за живота на планетата, заради опрашването, на което се дължи всяка трета хапка от нашата храна, и то най-здравословната – плодове, зеленчуци, семена, ядки и билки, даже тютюнът се опрашва от пчелите. За съжаление грижите на нашата държава са 10-кратно по-големи за тютюнопроизводството, отколкото за пчеларството.

Проблемът се задълбочава. В Програмата за обща селскостопанска политика на ЕС за 2014-2020 г. няма предвидени средства за директни субсидии на всяко регистрирано пчелно семейство, което обрича отрасъла на агония и гибел. Пчеларството е единственият отрасъл, за който няма директни субсидии, а икономиката ни не е пазарна и производството на пчелен мед се нуждае от дотации, за да съществува. Факт е, че българският пчелен мед се изнася от търговците почти изцяло за Германия на цена от 5,30 лв., а Германия го изнася за страни извън ЕС на цена от 5 евро. Същевременно Министерството на земеделието и храните разрешава внасяне на некачествен китайски мед за раздаване на социално слаби български граждани, като го купува на по-висока цена, отколкото се изкупува българският пчелен мед!!!

– Как да опазим пчелите, какви трябва да бъдат нашите грижи?

– Необходимо е спазване на нормативната уредба за предпазване на пчелите от отравяния при растителнозащитни мероприятия, трайни забрани: за употреба на неоникоиноидите, за отглеждането на ГМО култури и за добив на шистов газ. Вече година и половина се бави приемането на Закона за растителна защита, съдържащ клауза за забрана на пръскане със самолети. Искаме държавната помощ за съфинансиране на застраховането на пчелни семейства в размер на 1 млн. лева да се дава за покриване на щети, причинени на хора и животни от пчелоужилвания, така както гражданската отговорност покрива щети, причинени на застрахован автомобил.

Грижата за пчеларите е грижа и за пчелите и обратно.

– Какви видове мед приготвяте? Кой е най-предпочитан и търсен?

– Имаме два пчелина: единият е в регион с горска и полска растителност, другият – с ливадна и полска растителност. От първия пчелин добиваме акациев, липово-слънчогледов и августовски билков букет с магарешки бодил, а от втория – еньовски билков букет, слънчогледов и от магарешки бодил. Най-предпочитан е акациевият, защото остава течен 2 години, докато другите до 3 месеца кристализират. Всеки пчелен мед е с лечебните качества на билките, от които е добит. Имам клиент, който е алергичен към повечето видове пчелен мед, но към липово-слънчогледовия не е. Правили сме изпитвания в Институтите по ботаника и микробиология на БАН на различните видове мед, който пчелите ни произвеждат. Оказа се, че всеки съдържа по 50 вида билки с ярко изразени антибактерийни и антивирусни свойства.

– В днешно време пчелните продукти не са ли най-ценните и най-важните за нашето здраве и не изместват ли понякога таблетките?

– В днешно време за полезността на пчелните продукти най-много говори и пише проф. Христо Мермерски заедно със сина си д-р Йонко Мермерски. Аз участвах в няколко негови предавания, които той посвети последователно на пчелния мед, прашеца, млечицето, прополиса и пчелния восък. Медът е храна, но и лек, който го ползва – до век здрав ще живее!

Прашецът е белтъчната храна на пчелите, той е единственият натурален продукт, който съдържа всичките 24 аминокиселини, необходими на човека, заменими и незаменими. Прашецът се препоръчва да се ползва пролет и есен по 3 месеца за повишаване на имунитета и укрепване на организма, ефективен е при проблеми с простатата.

Млечицето е храната, която пчелните майки консумират през целия си живот, на което дължат дълголетието си. Докато пчелите-работнички живеят от 35 дни (летните пчели) до 6 месеца (зимните пчели), то пчелните майки могат да живеят до 8 години. Препоръчва се да се приема пролет и есен по 2 месеца, наричат го еликсир на здравето и дълголетието.

Интересен факт е, че трите продукта, смесени заедно, в съотношение: 1 кг пчелен мед, 100 грама пчелен прашец и 10 грама пчелно млечице, имат по-силно действие, те съдържат всички витамини, макро- и микроелементи, необходими за здравето на човека. Сместа се консумира след като престои 7 дни, за да се разтвори прашецът от ензимите в пчелния мед. За възрастни – по 1 супена лъжица, за деца – по 1 чаена лъжичка на гладно, три пъти дневно.

Прополисът е природен антибиотик, към който бактериите не стават резистентни, защото природата непрекъснато го променя. Проф. Мермерски препоръчва прополисът (по 30-40 капки от 30% клеева тинктура) всекидневно да присъства в здравословната закуска, която се състои от чаша кисело мляко с овесени ядки и по лъжичка пектин, канела и пчелен мед.

Восъкът се използва за приготвяне на мехлеми и пластири, а медената пита е ефикасна при заболявания на щитовидната жлеза.

Пчелните продукти са сред лекарствените средства на съвременната медицина, те са алтернатива на фармацевтичните продукти. Искам да отбележа приноса на големия български лекар д-р Стоймир Младенов за поставяне лечението на хронични болести с пчелни продукти на научна основа. Той е световно признат за „баща на апитерапията“, дял на медицината, занимаваща се с профилактика и лечение с пчелен мед, прашец, млечице, прополис, восък и др.

Даниела Челебиева казва,че е многолика, може да бъде весела и сериозна, мечтател и борец. Определя се като принципен и честен човек, за нея „казаната дума е хвърлен камък“. Всеотдайна е към семейството, съседите, приятелите и колегите, не се примирява с нещата, които я дразнят….
Дани има влечение към пеенето, пише стихове и песни, организира пчеларски празници. Среща се с приятели и пътува с художествени състави из страната за участия в концерти. Обожава децата и внуците си.

Питам я дали иска да бъде поне за миг на мястото на пчелите, да живее техния живот? И тя ми отговаря,че би искала да живее техния организиран живот, при който всяка пчеличка си знае мястото, няма завист, злоба, алчност, всички работят всеотдайно на принципа: „Един за всички, всички за един!“.

Вълнува се от факта, че пчеларите в България произвеждат най-качествения мед, а изнемогват, че пчелите и природата ни дарява с уникални пчелни дарове, които са еликсир на здравето и дълголетието, а народът ни мре от инфаркти и инсулти (70% от всички смъртни случаи), от рак (17%), докато пчелният мед и другите пчелни продукти предпазват от тези болести. Формулата за успех на Челебиева е да има програма „Училищен пчелен мед“, чрез която българските ученици да получават по лъжичка натурален мед на закуска заедно с „училищното мляко“, да се предоставя на социално-слаби и на пенсионери поне по 1 кг пчелен мед годишно. Така медът ще се пласира в България, децата ни ще растат здрави, а възрастните по-малко ще боледуват, прогнозира Даниела. Нека станем отново „страна на розите“, вместо „страна на склерозите“!

Инвестиции, пречки, приемственост, бъдеще

Необходими са сериозни финансови инвестиции: земя за настаняване на пчелина, помещения за съхранение на пчеларския инвентар, за центрофугиране на пчелния мед, за почивка на пчеларя. Големи са разходите за транспорт. Едно пчелно семейство струва около 250 лева заедно с кошера, един пчелар-любител трябва да се грижи за 70 пчелни семейства, за да си осигури месечно възнаграждение от 240 лв., докато за пчеларя-професионалист са необходими поне 120 пчелни семейства. Но това е непосилно физически и за едните, и за другите, ето защо при вадене на меда се включват децата, роднини и приятели.

Проблемите на пчеларите от 2004 г. насам са: ниските изкупни цени на едро на пчелния мед; липсата на стокова борса за изкупуване на пчелния мед; бюрократични пречки за директни продажби на пчелните продукти; въвеждане на 10% данък върху добитата продукция; висока смъртност при пчелите, както поради климатичните особености, така и поради отравяния с пестициди, заради неспазване на нормативната уредба; невъзможност за застраховане на пчелните семейства срещу кражби и отравяния.

Това отблъсква младите хора от тази професия и я обрича на изчезване. Остават най-вече пенсионери, които се занимават любителски с пчеларство. Двамата със съпруга ми получавахме субсидии за периода от 2008 до 2011 г. През 2009 и 2010 г. получихме половината от полагащите ни се средства, а през 2012-а не получихме нищо.

Тези пречки и загубата на 50% от пчелните ни семейства през пролетта на 2012 г. ме огорчиха и унищожиха оптимизма ми, че от пчеларство може да се живее…

 
 
Коментарите са изключени за Как математичка и конструктор станаха пчелари