Републиканците и демократите в САЩ не успяха да се договорят за отпускане на помощ на Украйна в размер на 1 млрд. долара и за налагане на санкции на Русия. Сенатът на САЩ отложи гласуването за края на март – след провеждането на референдума в Крим. САЩ вече отказаха да отпуснат военна помощ, съобщи Газета.ру.
Източник на Уолстрийт джърнъл казва, че засега военна помощ няма да има, „което не означава „не“ завинаги“. Но и отпускането на икономическа помощ забуксува. Причина за отлагането на гласуването в Сената е отказът на ред сенатори републиканци да одобрят законопроекта на демократите за дългови гаранции в размер на 1 млрд. долара. Законопроектът предвижда и санкции за Русия заради референдума в Крим, който е утре.
До момента той е одобрен от ресорната комисия по външна политика на Сената с 14 гласа за и 3 против.
Американските сенатори могат да се върнат към разглеждане на проекта не по-рано от 24 март, когато приключва ваканцията на Конгреса. Отлагането не е толкова свързано пряко с Украйна, а е заради текстове в закона, които касаят МВФ и отразяват плановете за реформи на фонда, поддържани от администрацията на Обама.
Демократите искат да прехвърлят помощта на гърба на МВФ, който по мнението на Белия дом, трябва да стане по-гъвкав при вземане на решения за финансиране на проблемни икономики.
Републиканците са против, защото САЩ като основен акционер в МВФ ще трябва да плати за реформата стотици милиони долара.
Републиканецът Джон Маккейн заяви при обсъждането в Сената, че дебатите за реформата в МВФ отклоняват от основната тема – да се помогне на Украйна и да се наложат санкции на Русия. „Роналд Рейгън никога, никога не би оставил тази агресия без американски отговор“, казва Маккейн.
Отлагането на помощта за Украйна може да удари силно икономиката й, която е силно затруднена в последните месеци да изпълнява ангажиментите си към кредиторите. Резервите в злато са паднали до 15 млрд. долара, а по единната сметка на държавния бюджет има само 451 млн. долара. Външният държавен дълг е 75 млрд. долара, два пъти по-голям в сравнение с 2010 г. Без помощта на ЕС, САЩ и МВФ Украйна не би могла да издържи и е заплашена през април от фалит.