Китай тества първия хиперзвуков летателен апарат собствено производство, като с това стана третата страна след САЩ и Русия, имаща подобна техника. Тестираното устройство, по съобщения на китайски източници, има чисто научно значение. Но в перспектива на основата му могат да се създават хиперзвукови крилати ракети, способни да преодоляват противоракетната отбрана.
Китайското тестиране, както и подновяването преди няколко години на руските работи по същата тематика (съпровождани с изпитания), станаха част от поредната надпревара, започната не в Пекин, и не в Москва. И двете страни с това отговарят на системите, създавани в САЩ. Преди всичко става дума за системата за противоракетна отбрана (ПРО) и перспективни хиперзвукови ударни средства, създавани в рамките на концепцията Prompt Global Strike – Бърз глобален удар (PGS).
Основна черта на Prompt Global Strike, отличаваща тази програма от съвременните стратегически ядрени сили, е принципния й неядрен характер, откъдето следва, че тя не е предмет на ограниченията върху стратегическите настъпателни оръжия. При това крайна цел на програмата е нанасянето на високо точен удар по която и да е точка на Земята в течение на един час.
Хиперзвуковият апарат на Китай в перспектива е способен да създаде за САЩ военна опасност в най-чувствителното място – центъра на Индийско-Тихоокеанския регион. Главно предимство на хиперзвуковите маневриращи блокове в състезанието им с ПРО е имено тяхната маневреност: подобен блок по време на полет може да променя траекторията, което съществено намалява вероятността от сваляне.
Най-опасна потенциална последица от развитието на PGS е, че вместо нивелиране на ядрения потенциал, той, изглежда, е способен да повиши неговата роля, като доведе до нарастване на руския и китайския арсенал, което ще се разглежда от Москва и Пекин като единствено средство за нанасяне на САЩ (в случай на война) на гарантирано неприемлив ущърб.
Максимално изостряне на проблема се очаква към началото и средата на 2020-те години, до момента на приключването на създаването на системите за ПРО и получаването на първите системи от Въоръжените сили, създадени в рамките на концепцията PGS.
Имайки предвид засилващите се политически разногласия, има основания на тревога, че към 2023 година международният климат ще напомня положението през 1963 или 1983 година, въпреки че в основата на противоборството ще са не толкова идеологическите, колкото политико-икономическите мотиви. Впрочем, има още време да не се допусне хлъзгане към поредно противоборство. В този ключ успешното тестиране на това оръжие не е повече от предмет на търг на бъдещите преговори по въпроса за ограничаването на стратегическите оръжия, както ядрени, така и конвенционални, пише Гласът на Русия.