Силните натури по-лесно изпадат в депресия

| от |

harcelement-etudiants-universite-victime

При силните личности хроничен стрес по-бързо предизвиква депресия. Онези, които действат решително в критични ситуации, по-лесно изпадат в отчаяние от елементарни битови проблеми. До такъв извод стигнали петербургски учени.

Биолозите установили, че при животните с активно поведение при хронично нервно напрежение по-бързо се развива депресия. Както обикновено, моделни обекти за изследване на психиката станали мишки. Експериментите показали, че склонността към депресия въобще зависи от психотипа, т.е. от стратегията на поведение.

В течение на един месец учените подложили мишки на хроничен стрес и наблюдавали, как се държали животните с различни стратегии на поведение. На първия етап на експеримента, мишките били поставени в камера с под, по който преминавал ток. При експеримента се чувал звук, а след това пускали слаб електрически заряд. Мишките можели да избегнат болката, ако, след като чуели условния сигнал, се премествали в другата половина на камерата. Колкото по-често те се придвижвали, толкова по-активно те се държат. Животните ги обучавали два дни и в резултат подбрали по 20 мишки с активна и пасивна стратегия на поведение. На втория етап на изследването животните били подложени на други стресов: не им давали храна, наклонявали клетката.

Преди и след експеримента изследователите измервали на мишките три показателя: тревога, равнище на депресия и способност на се радват на живота. За равнището на тревога говори поведението на животните в лабиринта. Според това, колко активно мишките се блъскат в тесен цилиндър с вода, се определя равнището на тяхната депресивност. А колкото повече сладка течност животните изпиват, толкова по-жизнерадостни били те.

Първоначално мишките с различни стратегии на поведение почти не се различавали по тези показатели. Но хронично умереният стрес чувствително се отразил на поведението на активните животни, казва биологът Екатерина Виноградова:
– Мишките станали по-тревожни, не пиели както обикновено сладък разтвор и дълго време висели в цилиндъра с вода, което свидетелства за депресия.

На тревогата и жизнерадостта на пасивните мишки, стресът повлиял много по-малко. Още един признак на депресия – загубата на способност за обучение. След четири седмици пасивните мишки продължавали да се обучават, а активните – не.

По такъв начин изследователите стигнали до извода, че хроничният стрес предизвиквал при мишките с активна стратегия на поведение, а на поведението на пасивните мишки почти не оказал влияние, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Силните натури по-лесно изпадат в депресия