Бъдещето на Азия: бурно, но като цяло благоприятно

| от |

Victoria_peak

През 2014 година Азия я очакват големи промени. САЩ безусловно губят лидерството в региона, АТР и Юго-Източна Азия се превръщат в мащабен център на световната делова активност, а Русия запазва ролята на самостоятелен играч в региона.

Отминалата година едва не стана начало на нови мащабни бойни действия в близкоизточния регион. Дипломатическата маневра, която Русия предприе по време на кризата в Сирия, провали идеологическите планове на привържениците на военно нахлуване в тази страна. А уравновесените стъпки на новото ръководство на Иран доведоха до намаляване на напрежението и във взаимните отношения на Техеран със Запада. Въпреки това ситуацията в азиатския регион остава изключително взривоопасна, отбелязва ориенталистът Сергей Демиденко:

– Сложна ситуация се създава в Афганистан, а като имам предвид изтеглянето оттам на американските войски, ситуацията още повече ще се усложни. Най-вероятно, страната отново ще се окаже пред гражданска война, а целия регион го очаква изостряне на политическата ситуация. Много сложна е обстановката в Ирак, който продължава да балансира на границата на гражданска война. До сега не е свален от дневния ред въпросът за възможност от разцеплението на тази държава на три съставни части – кюрдска, шиитска и сунитска. Либия вече престана да съществува като държава. Много сложна е ситуацията в Сирия, а това е ключова точка на целия регион. Според мен сложно е политическото и икономическото бъдеще на Египет – много трудно е да се предложи социално-икономически модел за държава с такова голяма население и незначителен икономически потенциал.

През последната година политическата ситуация в региона драматично се промени, в Изтока се появиха нови сили. С сега САЩ, които до неотдавна бяха безусловен лидер в геополитическите игри на азиатския фронт, са принудени да действат съобразно новите реалности. През последно време много страни от Персийския залив и Турция придобиха определена финансово-икономическа самостоятелност, техните елити плътно се сраснаха със западния финансов елит. Съответно се промени и поведението на тези държави на международната арена: ако по-рано те променяха политиката си по указание от Вашингтон, то сега на американците се налага да убеждават портньорите си да следват избрания от Белия дом път. Но това не означава, че САЩ са загубили влиянието в Азия, смята политологът Пьотър Топичканов:

– Стратегията на САЩ за 2014 година означава пренасяне на акцента в Азия – и в икономическата, и във военната област, в това число от гледна точка на развитието на военните отношения с азиатските страни. САЩ ще остават един от ключовите фактори в политиката, търговията и сигурността в страните на Азия.

Най-малко предсказуемият регионален играч – КНДР, все пак в значителна степен се намира под контрола на „по-големия брат” – Китай. Така че няма особени основания да се очаква рязко изостряне на ситуацията. Пекин, както и преди, без да бърза ще укрепва икономическия и военния потенциал за осигуряване на своето лидерство в АТР. А САЩ, кооперирайки се с неговите противници, трябва да се придържа към по-гъвкава политика. Та нали, от една страна мнозинството геополитически въпроси Пекин е съюзник на Москва. От друга страна, извънредното укрепване на позициите на Китай в Азиатско-Тихоокеанския регион хипотетично може да представлява заплаха за Далечния изток на Русия, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Бъдещето на Азия: бурно, но като цяло благоприятно