Макар да се славят с изключителна ленивост, ленивците притежават една суперсила – те могат да задържат дъха си забележително дълго – в продължение на невероятните 40 минути. За сравнение, делфинът може само за около 10 минути, а световният рекорд за човек е 24 минути и 32 секунди.
Това умение е особено полезно при плуване, а макар че ленивците се славят с флегматичността си, те всъщност са изненадващо грациозни (и бързи!) под водата. Разбира се, те няма да счупят нито един рекорд, но скоростта им е 3 пъти по-голяма от тази, която могат да развият на сушата.
И как точно могат да задържат дъха си толкова дълго?
Ленивците имат необичайно бавен метаболизъм – според Би Би Си им е необходим цял месец, за да усвоят едно-единствено листо. Въпреки че той може да е поне частично отговорен за вялото им поведение, като го намалят още повече, те могат да намалят сърдечния си ритъм с над 2/3 и да удължат времето, през което могат да останат под водата без да дишат.
Метаболизмът на ленивците има и друго допълнително предимство. Според Фондацията за опазване на ленивците стомахът им, изпълнен с газ, отделящ се при ферментацията на листата, служи като удобно плавателно устройство, подобно на плавателния мехур при рибите.
Южен морски слон
Макар и със сигурност да са впечатляващи, има и други животни, които са способни да задържат дъха си дори още по-дълго. Например морския слон, който може да задържа дъха си до 2 часа по време на дълбоководно гмуркане. Още по-впечатляващ е настоящият рекордьор – клюномуцунестият кит на Кювие – който задържа дъха си в продължение на 3 часа и 42 минути.
Клюномуцунест кит на Кювие
Но ленивците имат и други специални умения, които се разминават с кроткия им външен вид. Тези животни са и изненадващо силни – три пъти по-силни от средностатистическия човек.