Церемониите по встъпването в длъжност на американския президент понякога са пълен хаос

| от |

Церемонията по встъпването в длъжност на нов президент на САЩ обикновено е тържествена и празнична. Но нещата невинаги вървят по план… От пиянски речи до замръзнали канарчета и буйстващи петли – този ден има богата история на хаос и паника.

За ваше удоволствие и наслада, ние събрахме няколко такива истории:

Андрю Джаксън и обезумяването на една тълпа

Painting of Andrew Jackson, President of USA, circa 1835.

През 1829 г. във Вашингтон, окръг Колумбия, пристигат около 10 000 души, за да отпразнуват първото встъпване в длъжност на Андрю Джаксън. Атмосферата е нажежена и нещата успяват да излязат извън контрол, когато тълпата се отправя към Белия дом за приема след т. нар. инаугурацията. За ужас на изящно облечените дами и господа от вашингтонския елит, обикновени хора нахлуват в Белия дом, много от тях през прозорците. Те преобръщат мебелите, чупят порцелановата посуда и разливат или изпиват пунша. Политическите съперници на Джаксън може и да са преувеличили мащаба на разрушенията, но Белият дом определено е превзет. За щастие на Антоан Мишел Джуста, стюарда на Джаксън, му хрумва блестяща идея: да се поставят навън на моравата големи вани с пунш с уиски. Което скоро кара жадната тълпа да излезе от Белия дом…

Пак Андрю (този път Джонсън) и пак пиянство (този път неговото собствено)

President Andrew Johnson

Преди Ейбрахам Линкълн да излезе на сцената за второто си встъпване в длъжност през март 1865 г., се извършва формалната клетва на новоизбрания вицепрезидент – Андрю Джонсън. За съжаление Джонсън пристига във Вашингтон болен от коремен тиф – и се самолекува с уиски. В деня на церемонията той се събужда с чувство на слабост и махмурлук, затова взема решение, което всички ние също бихме взели: да изпие една чаша уиски, за да преживее деня. Преди да произнесе речта си, той изпива още две и вече не е в състояние да говори пред 50 000 души. Мъжът започва да бълнува несвързано, докато Линкълн го наблюдавал с ужас. Джонсън някак си успява да положи клетва, като казва: „Целувам тази книга в лицето на моята нация Съединените щати“. След встъпването в длъжност новият вицепрезидент се усамотява. Линкълн го защитава, като казва: „Познавам Анди от много години; онзи ден той се подхлъзна лошо, но не е нужно да се страхувате; не е пияница“. След като Линкълн е убит на 14 април 1865 г., Анди поема президентския пост.

Баловете на Юлисис Грант

Първият инаугурационен бал на Юлисис Грант през 1869 г. завършва с хаос сред висшата класа. Служителите на гардероба объркват всичките палта, което води до караници и сълзи сред гостите, докато се опитват се да си върнат дрехите. Вторият инаугурационен бал през 1873 г. е още по-голямо бедствие: Температурите, близки до нулата, правят церемонията по инаугурацията най-студената в историята, но смелите посетители все пак успяват да я преживеят. Балът обаче се провежда във временна дървена постройка без отопление и хората трябва да носят палтата си, докато танцуват (по-добрият вариант спрямо миналия път), храната и напитките замръзват, а музикантите трудно свирят на инструментите си. Всичките 100 канарчета, които били внесени за случая, умират от студ.

Засрамен от 13-годишно момиче

US President Herbert C. Hoover in 1928

Встъпването в длъжност на Хърбърт Хувър се състои на 4 март 1929 г. Председателят на Върховния съд Уилям Хауърд Тафт отговаря за полагането на клетва и изглежда, че всичко е минало без проблеми. Но Хелън Тервилиджър, 13-годишна ученичка от Ню Йорк, забелязва грешка в клетвата, докато я слуша по радиото. Председателят на Върховния съд казва „запазвам, поддържам и защитавам“ вместо традиционното „запазвам, съхранявам и защитавам“ и на Тервилигър това не ѝ е приятно. Тя изпраща писмо, на което Тафт отговатя като признава, че е допуснал грешка, но твърди, че е казал „запазвам, поддържам и съхранявам“. Това провокира разследване от страна на няколко новинарски мрежи – те проверяват кадрите и доказват, че Тервилиджър е права, а Тафт греши не веднъж, а два пъти.

„Какво можеш да направиш ти за страната си“

Популярната реч на Джон Кенеди от 1961 г. „Не питай какво може да направи страната ти за теб“ е една от най-известните встъпителни речи в историята. Но церемонията не минава гладко. Линдън Джонсън обърка вицепрезидентската си клетва, когато казва „без каквито и да е задни мисли“ вместо „без никакви задни мисли или с цели“. След това по време на молитвата на кардинала под подиума избухва пожар от късо съединение, който охраната за щастие потушава. Накрая Робърт Фрост излиза, за да прочете стихотворението, което е написал за случая, но не успява да прочете собствените си думи заради отблясъците на слънцето. Той се мъчи известно време с голяма грация и спокойствие, преди да реши да рецитира по памет друго свое стихотворение.

Пусти птици!

Преди второто си встъпване в длъжност, през 1973 г., Ричард Никсън е странно загрижен от големия брой гълъби по Националната алея във Вашингтон, окръг Колумбия. Той не иска някой от тях да го „бомбардира“, когато минава с откритата си лимузина, затова нарежда да ги отстранят. Правителството на САЩ пръска дърветата със спрей за вредители на стойност 13 000 долара, наречен Roost-No-More, който създаава лепкава повърхност, която да държи птиците настрана. Но вместо това спреят убива поне дузина гълъби, а труповете им лежат по маршрута на кортежа.

По-късно същия ден разгневен петел попада на бала на Никсън, който се провежда в Историческия и технологичен музей „Смитсониън“. Петелът, избягал от изложба, посветена на живота в ранните американски ферми, нахлува на партито и досажда на гости. В крайна сметка е хванат и върнат на изложбата.

Първият път на Барак

Когато през 2009 г. председателят на Върховния съд Джон Робъртс заклева Барак Обама, неудачен словесен препъни-камък изхвърля думата „вярно“ от клетвата. Поради „прекалена предпазливост“ председателят на Върховния съд заклетва Обама за втори път на следващия ден, като този път думите му са точно по реда, посочен в Конституцията.

По-късно Обама става първият президент с два мандата, който полага клетва четири пъти: Втората му инаугурация се пада в неделя, така че той полага клетва по време на частна церемония, а след това се заклева и публично в понеделник. Единственият друг президент, положил клетва четири пъти, е Франклин Рузвелт, но той го направил като печели рекордните четири президентски избори.

 
 
Коментарите са изключени за Церемониите по встъпването в длъжност на американския президент понякога са пълен хаос