През 2008 г. екип от изследователи, които проучват елени и говеда, откриват нещо малко неочаквано. И двете животни, когато пасат или почиват, изглежда, че застават в посока север-юг.
„Фермерите и по-внимателните наблюдатели на природата в селските райони знаят, че повечето говеда и овце, когато пасат, са обърнати в една и съща посока“, обяснява екипът в своето проучване. „Според опитът на самите фермери, говедата са обърнати с лице към вятъра, докато овцете са обърнати с гръб към вятъра; също така животните искат да изложат максимална площ от повърхността на тялото си на слънцето в по-слънчевите часове на деня, когато времето е студено.“
Въпреки че се знае, че тези животни са склонни да синхронизират посоката си, когато пасат, има малко научни изследвания защо. В своето изследване екипът преглежда сателитни снимки на Google Earth на пасящи крави по целия свят, наблюдава сърни, докато пасат и почиват, и анализира отпечатъците от тела, оставени в снега от благородни елени. Опитвайки се да отчете фактори като посоката на вятъра и положението на Слънцето в небето, екипът все пак установява, че всички тези животни (в статистически значим брой) се подреждат по магнитната линия север/юг.
„Тъй като климатичните фактори като вятър, слънце или температура очевидно не са били забелязани като ключови за подреждането на животните, ние стигаме до заключението, че магнитното поле е единственият общ и най-вероятен фактор за него“, пише екипът. „Нашият анализ на добитък в места с естествено високи положителни и отрицателни деклинации ясно предоставя решаващото доказателство в полза на това, че магнитното поле на Земята е именно в основата.“
Макар и странен извод, той не е напълно изключен от сферата на вероятностите. Доказано е, че някои животни, обикновено по-малки от кравите и елените, имат магниторецепция или способност да възприемат магнитното поле на Земята. Всъщност тя е изненадващо често срещана и особено полезна при мигриращите птици, като вероятно им помага за навигацията.
В последващо проучване екипът смята, че е открил и доказателства, че „ориентационното поведение“ може да бъде нарушено от изключително нискочестотни магнитни полета, генерирани от високоволтови електропроводи.
Екипът подчертава, че механизмът на ориентировъчното поведение е неизвестен, макар че има няколко предположения.
„Например според една хипотеза магнитните полета се възприемат визуалнo от животните като това, което виждат, зависи както от посоката на полетата, така и от интензитета им“, пише екипът в своето изследване. „По този начин може да се предположи, че вариациите на посоката и интензитета, които произтичат от взаимодействието между земното магнитно поле и други магнитни полета (както споменахме, на високоволтови електропроводи например), могат да нарушат тези визуализации и на свой ред да нарушат ориентацията.“
Въпреки че е интересна идея, едно по-ново проучване, в което са разгледани 34 крави, на които са прикрепени силни неодимови магнити към вратовете им, установява, че те не показват признаци на предпочитание за посока, независимо дали носят магнит или не. В друга част от изследването са проведени 2428 дневни наблюдения на 659 почиващи говеда през целия ден в Португалия, като е прескочен периода, когато е най-горещо, и е установено, че кравите предпочитат да гледат на югоизток.
Екипът смята, че това е по-скоро свързано с посоката на Слънцето, отколкото с магниточувствителност, като заключава, че предишните изследвания може да са били изкривени от разглеждането на снимки от Google Earth, направени в слънчеви дни.
„Открихме значителна корелация между ориентацията на животното и посоката на слънцето, като тя свежда до минимум греенето върху тялото му, подобно на това, което е наблюдавано при конете“, пише екипът в своята дискусия. „Действително, ако повечето анализи са направени в безоблачни слънчеви дни, то животните вероятно са намалявали с позицията си излагането на тялото си на слънце. По този начин смятаме, че докладваното от говедата подреждане в посока юг-север, наблюдавано в по-ранни проучвания, може би поне отчасти може да се дължи на терморегулация, която вероятно надделява над теорията за магнитното поле. Подобно поведение е наблюдавано и при планинския скакач (спрингбок) и черното гну, като при тези изследвания е доказано, че то е свързано с терморегулацията.“
Накратко, може би ще са необходими допълнителни, по-обстойни проучвания, за да се установи защо кравите се подравняват, докато пасат и си почиват, и вероятно все още не трябва да ги използвате вместо компас.