Как да създадете армия от хлебарки-киборги – това е посоката на едно ново проучване. И то за по-малко от 68 секунди снабдява една малка гадинка с малка раница, като се използва роботизиран метод – нещо, което те наричат „Фабрика за насекоми киборги“.
Звучи като кошмар, но всъщност това е интелигентен (и безопасен за човека) подход към спасителните и разузнавателни мисии.
Вече имаше няколко модела на хлебарки киборги, включително такива, чиито антени са прикрепени към раниците им (на снимката горе), и други, захранвани със слънчева енергия (на снимката долу). Този последен проект се отличава с това, че се фокусира върху средство за автоматизираното им създаване, тъй като предвид техния размер вероятно няма да можете да постигнете много с една малка хлебарка при по-мащабна операция.
Според изследователите целият процес на сглобяване във фабриката им отнема само 68 секунди, като резултатът е управляеми по посока и скорост хлебарки, които отговарят на качествата на ръчно сглобените. Такова бързо сглобяване е станало възможно благодарение на система, базирана на изкуствен интелект, която може точно да определи мястото върху хлебарките за имплантиране на машинките.
Самите хлебарки са от вида мадагаскарски съскащи, Gromphadorhina portentosa, което означава, че операцията може да бъде шумна. Те създават характерния си звук като изтласкват въздух през дихателните си спиракули, като целта му може да бъде сигнал за агресия, ухажване или тревога.
Освен това те са дълголетни членестоноги, с типична продължителност на живота между 2 и 5 години, което означава, че можете да използвате своята армия доста дълго време. Като специалисти в ориентирането в сложни терени, те ще се държат много по-добре от всички биомиметични роботи, които хората са измислили досега, така че кой знае – може би нашите бъдещи спасители биха могли да бъдат едни от най-онеправданите същества на планетата?
„Усъвършенстването на хибридните роботи от типа насекомо-компютър е многообещаващо за навигиране в сложни терени и подобряване на приложенията в роботиката“, пишат авторите. „Предложената стратегия за автоматично сглобяване намали времето за подготовка на хибридите като същевременно запази прецизния им характер, полагайки основата за производство в индустриални мащаби и внедряване в реални ситуации.“