Безпрецедентно измиране на птици бе обявено в Аляска, където се смята, че от колониите тънкоклюна кайра в щата липсват до 4 милиона индивида. Според ново проучване това е най-тежкото измиране на представители на един вид в съвременната история… И изглежда е предизвикано от „Петното“ – маса топла вода в северната част на Тихия океан, която има трайно опустошително въздействие върху морските и крайбрежните създания.
Крайрата (Uria aalge) е забележителен вид, който живее в огромни колонии, в които птиците са натъпкани рамо до рамо като пингвини по крайбрежните скали, за да се топлят. Когато са в разцвета си, те са истинска гледка – поради което внезапното намаляване на броя им между 2014 и 2016 г. е много забележимо.
„Отначало си помислихме, че не са се появили, за да се размножават, по някаква причина, но ще се върнат догодина“, казва в изявление биологът по морските птици в Националния резерват за диви животни в Аляска и съавтор на изследването Бри Дръмонд. „Биологичният екип на място трябваше да коригира протоколите си, за да отрази ниската посещаемост и неуспешното размножаване. Почти никоя от птиците не беше снесла яйца.“
През 2014 г. в океана се беше случило нещо много важно: беше се образувала зона с необичайно топла вода (известна още като „петното“), която разпространяваше смъртоносната си топлина от Източното Берингово море до залива на Аляска.
Петното
Тази вода се задържа две години, през които задушава цели екосистеми, убива морски видове и съсипва хранителните вериги. Последиците са мащабни като обхващат дори и кайрите, които вече не могат да намират достатъчно храна в дълбокото.
Така по плажовете в залива на Аляска започват да се появяват трупове като до края на 2016 г. са регистрирани над 62 000. Преброяването продължава и екипите разширяват търсенето всяка година, като през цялото време са наясно, че мъртвите птици са само върхът на айсберга – повечето, които умират в морето, не стигат до сушата.
Същата история се развива и на други места на хиляди километри разстояние, и широко разпространеното намаляване на птиците стана очевидно във всяко наблюдавано място. Изглежда, че липсата на храна има двоен ефект – едновременно убива недохранените животни и оставя оцелелите твърде немощни, за да се възпроизвеждат.
„Веднага разбрахме, че става въпрос за голямо, безпрецедентно измиране“, казва Хедър Ренър, съавтор на изследването и наблюдаващ биолог в Националния резерват за диви животни в Аляска. „Просто не знаехме колко голямо е то.“
Могат ли кайрите в Аляска да се възстановят?
Танкерът Exxon Valdez
Седем години след Петното (2014 – 2016) нито една от наблюдаваните колонии не показва признаци на възстановяване. След години преброяване на популациите изследователите вече са публикували своите констатации за смъртността. По техни изчисления в резултат на топлата вода са умрели от глад приблизително 4 милиона кайри, което представлява 50% от популацията в Аляска.
„В перспектива – добавя Ренър – тази цифра е приблизително 15 пъти по-голяма от броя на морските птици, загинали по време на петролния разлив на танкера Exxon Valdez – екологична катастрофа с епични размери.“
Бъдещето на тези очарователни създания изглежда мрачно, тъй като с намаляването на числеността им те стават по-уязвими за хищници и други екологични въздействия, а от 2016 г. насам не се наблюдава почти никакво подобрение.
„Надявахме се досега да видим по-скоро възстановяване на предишната численост на популацията“, завършва Ренър.