Ако се намирате в северното полукълбо между октомври и март, погледнете звездите – може би ще видите вдъхновението за най-старата история в света.
Какво трябва да търсите? Плеядите, известни още като Седемте сестри, един от най-разпознаваемите звездни купове в нощното небе. Той се намира в съзвездието Телец и се състои от над 1000 звезди, но най-ярките от тях са се образували преди около 100 милиона години.
За тях, както и много други, има митове от древните култури по света. Интригуващ аспект в това отношение е колко всъщност сходни са историите и защо във всички тях се споменават седем сестри, докато с просто око се виждат само шест звезди.
Плеяди (звезден куп)
„В гръцката митология Седемте сестри [на главната снимка] са кръстени на Плеядите и са дъщери на Атлас и Плейон. Историята им е, че техният баща бил принуден да поддържа небето и поради това не могъл да ги защити от ловеца Орион, който искал да ги изнасили, но Зевс се намесил и ги превърнал в звезди“, пише екипът, разгледал загадката, в една от главите на книгата „Advancing Cultural Astronomy“ от 2021 г.
Междувременно версиите на приказката на коренното австралийско население разказват подобни истории за ловец или млад мъж, които се опитват да преследват плеядите.
„Сходството между аборигенските и гръцките истории е в три специфични елемента: и в двете Плеядите се определят като група млади момичета, и в двете Орион е мъж и и в двете се казва, че мъжът се опитва да прави секс с тях.“
Приликата между двата мита е интригуваща, тъй като между европейските и коренните австралийски култури не е имало почти никакъв контакт от момента, в който общите им предци са напуснали Африка около 100 000 г. пр. н. е., до 1788 г., когато британците нахлуват.
Подобни митове, в които се казва, че има седем сестри, се срещат още в африканските, азиатските, индонезийските и индианските култури.
Екипът търси обяснение защо митът включва седма сестра при шест звезди – и след симулации, те установяват, че преди 100 000 години седмата звезда – Плейон – би била видима от създанията на Земята, но сега тя е твърде близо до Атлас и затова те изглеждат като една звезда, гледани с просто око.
„Когато австралийците и европейците са били за последен път заедно, през 100 000 г. пр. н. е., Плеядите биха изглеждали седем“, пише екипът в своята статия. „Като се има предвид, че и двете култури ги наричат „Седемте сестри“ и че историите им за тях са толкова сходни, доказателствата изглежда подкрепят хипотезата, че историята за „Седемте сестри“ предхожда заминаването на австралийците и европейците от Африка през 100 000 г. пр. н. е.“
Съществуват и други доказателства за това, че митовете на коренното население на Австралия датират от много, много отдавна. Един такъв, предаден от народа гундитжамара от Южна Австралия, включва великан, който се превърнал в планина, след което от устата му изригнала разтопена скала. Разбира се, смятало се е, че това е история за изригване на вулкан… През 2020 г. екип от изследователи датира лавата, произведена от вулкана, за който се смята, че е вдъхновил това, и установява, че той е изригнал преди 37 000 години.
За съжаление и при двата мита вероятно никога няма да разберем със сигурност дали е така, както смятаме, но въпреки това доказателствата са интригуващи.
„Възможно ли е историите за Седемте сестри и Орион да са толкова стари, че нашите предци да са си ги разказвали един на друг около лагерните огньове в Африка преди 100 000 години?“ – заключава екипът, който стои зад изследването, в статия в The Conversation. „Възможно ли е това да е най-старата история в света?“