Ефектът на иглуто: Как един швед оцеля 60 дни в затрупан от сняг автомобил

| от |

Преди малко повече от десетилетие се появи история за мъж, останал блокиран в своя затрупан от сняг автомобил в продължение на два месеца по време на доста суровата шведска зима. Според лекарите му той успява да оцелее само благодарение на ефекта на иглуто.

44-годишният тогава Петер Скайлберг попада в капана на 19 декември 2011 г. близо до град Умео в североизточната част на страната.

Температурите навън падат до около -30°C, а тежкият сняг почти изцяло затрупва колата му, блокирайки го в нея.

Твърди се, че той е открит на 17 февруари 2012 г. – 60 дни след изчезването му – когато двама души на моторни шейни минават покрай затрупания автомобил, мислейки, че е изоставен. Когато отворили прозореца и погледнали вътре обаче, те видели нещо да мърда и веднага сигнализирали на службите за спешна помощ.

Еббе Нюберг, местен полицай, който се явил на мястото, казва, че мъжът е бил в спален чувал и „можел да говори малко, но бил много зле“. Той добави, че изглежда е оцелял, като е пил с шепи разтопен сняг, но не е имало някакви следи от наличие на храна. В автомобила били открити само бутилка безалкохолна напитка, цигари и няколко комикса.

След като преглежда човека, д-р Улф Сегерберг, главен лекар в университетската болница Норланд, заявява, че никога не е виждал подобен случай и отбелязва, че вероятно единственият начин, по който е успял да оцелее, е бил благодарение на „ефекта на иглуто“, създаден от снега.

Дори при минусови температури иглутата могат да бъдат изненадващо уютни, тъй като вътрешната топлина (осигурена от топлината на тялото и, ако имате късмет, от огън или отоплителен уред) се запазва благодарение на изолацията, осигурена от снежните стени. Колата на мъжа, покрита с дебел слой сняг, на практика е действала като одеяло около него.

Източникът на топлина е бил метаболизмът му, макар че той трябва да е бил минимален. Телесната топлина се произвежда чрез метаболитни процеси, при които организмът превръща храната в енергия и като страничен продукт се генерира топлина. Тъй като мъжът не се е хранил пълноценно от седмици, метаболизмът му би трябвало да е много „бавен“, но явно е генерирал достатъчно топлина, за да го поддържа жив, подобно на малка свещ в тъмното.

„В иглутата обикновено температурата е с няколко градуса под 0°C и ако имате добри дрехи, бихте оцелели“, казва д-р Сегерберг.

„Той е успял да запази температура, иначе нямаше да оцелее, защото ние, хората, не можем да издържим на охлаждане като влечугите например“, добавя той.

Въпреки че е бил донякъде защитен от ледения въздух навън, телесната му температура е паднала до около 31 °C – което е обезпокоително ниско ниво. Здравият човек обикновено е около 37°C, а при около 35°C обикновено се наблюдава хипотермията.

Състоянието на мъжа е било крайно, въпреки че температурата на човешкото тяло може да падне по-ниско при много необичайни обстоятелства. Най-ниската регистрирана е 11,8°C – при 27-месечно момче, което се е скитало босо пред дома на баба си в Полша, когато температурата е паднала до -7°C. Малчуганът успял да се възстанови без значителни увреждания на мозъка, но само благодарение на интензивна терапия, наречена екстракорпорална мембранна оксигенация.

Скайлберг е имал късмет и се е нуждаел само от лечение в обикновено отделение в болницата. Въпреки това историята му е наистина забележителна, не само заради изключително ниските температури, но и заради необичайно дългия период от време, който организмът му е успял да ги издържи без храна.

 
 
Коментарите са изключени за Ефектът на иглуто: Как един швед оцеля 60 дни в затрупан от сняг автомобил

Повече информация Виж всички