През 1990 г. при разкопки на гробницата на първосвещеника Каяфа, известен с това, че е участвал в заговора за смъртта на Исус, бяха открити двa железни пиронa от римската епоха. Те изчезнаха мистериозно, докато през 2011 г. режисьорът Симха Яковичи не ги преоткри. Сега ново изследване потвърждава, че пироните са били използвани за разпятие.
Според публикация в The New York Post, учените първоначално отхвърлят идеята, че тези корозирали пирони са същите, намерени в гробницата на Каяфа. Но наскоро публикувано изследване в списание Archaeological Discovery от пенсионирания геолог Ари Шимрон променя тези мнения.
„В ръждата и утайките по пироните открихме микроскопични парченца кости,“ обяснява Шимрон. „Научните доказателства ясно показват, че тези пирони са били използвани за разпятие.“
Каяфа, според сведенията, предава Исус на римляните през 33 г. сл. Хр. Пироните първоначално били открити в богато украсен осуарий в гробницата му. Но как са изчезнали, и защо някои учени остават скептични?
Гробницата на Каяфа е намерена през 1990 г., когато работници разширяват път в Йерусалим. Вътре имало 12 осуария, включително такива с надпис „Каяфа“ и „Йосиф, син на Каяфа“. В един осуарий били открити два пирона, но скоро изчезват безследно.
Повечето учени смятат, че гробницата е принадлежала на Каяфа и неговото семейство. Както историята на евреите от Флавий Йосиф, така и Новият завет потвърждават, че Каяфа предава Исус на Пилат Понтийски. Исус е разпнат на 3 април 33 г.
След като пироните изчезват, антропологът Израел Хершковиц от Тел-Авивския университет мистериозно получава два древни пирона в небелязана кутия около 2000 г. Предполага се, че са били изпратени от колекцията на антрополога Нику Хаас, който умира през 1986 г.
Пироните от колекцията на Хершковиц стават известни през 2011 г., когато Яковичи ги свързва с разпятието на Исус в документалния филм The Nails of the Cross. Макар някои учени да наричат тези твърдения спекулации, Шимрон доказва, че пироните са от I век и че са използвани за разпятие.
Шимрон и екипът му сравняват утайките от пироните с тези от осуариите в гробницата на Каяфа. Анализите съвпадат по физически и химически показатели, включително наличие на рядък гъбичен отпечатък, открит само в тази гробница.
Освен това пироните съдържат въглерод и кислородни изотопи, които сочат, че са били съхранявани във влажна среда, каквато е гробницата.
* * *
Израелската служба по антики потвърждава, че в гробницата са намерени два железни пирона – един в осуарий и друг на земята. Въпреки това, все още няма категорично потвърждение, че пироните са същите, изследвани от Тел-Авивския университет.
Документалният филм на Яковичи предполага, че Каяфа е пазел пироните с вярaта, че имат магически свойства. Което е подкрепено и от древни юдейски писания. Някои учени смятат, че е възможно пироните да са били използвани при разпятието на Исус.
Интересен факт е, че те са извити нагоре, което може да означава, че действително може да са служили за прикрепяне на ръцете към кръста. „Трябва да бъдем готови да приемем всички възможности,“ казва Хершковиц.