Животновъдството е причина за 20% от световните емисии на парникови газове, като по-голямата част от тези емисии се дължат на оригването на кравите. Учени от Калифорнийския университет в Дейвис вече един път установяват, че водораслите могат да помогнат за намаляване на количеството метан, отделян от млекодайни крави и говеда, които са отглеждани конкретно в затворени помещения и хранени със зърно и сено.
Сега изследователският екип тества пелетите и върху свободно пасящи говеда и постигa подобни обещаващи резултати: за период от 10 седмици кравите в ранчо в Монтана, които ядат водорасли, произвеждат 40% по-малко метан от кравите, които нямат достъп до гранулите.
Така се подкрепя идеята, че водораслите могат да бъдат успешно интегрирани в популациите на пасящите говеда.
Тъй като пашата на едър рогат добитък представлява 2/3 от използването на земеделски земи в света, това практично решение за фермерите би могло да осигури начин за намаляване на въздействието върху околната среда, като същевременно се запази производителността на животните.
Алтернативна диета
По данни на Съвета по млечните продукти на САЩ и НАСА 97% от всичкия метан, произвеждан от кравите, се отделя при оригване, а останалите 3% се отделят при пърдене.
Метанът е дори по-ефективен от въглеродния диоксид при задържането на топлина в атмосферата, което е основният фактор за изменението на климата. Повишаването на температурите може да доведе до екологични проблеми като влошаване на бурите, погром на реколтата и увеличаване на епидемиите от насекоми.
Затова изследователите работят усилено, за да намерят начин да намалят естествените емисии от кравите и подобрят състоянието на климата. Особено пасящите говеда имат диета с високо съдържание на влакнини поради тревата, което води до повишено газообразуване.
През 2018 г. Ермиас Кебреаб и Бриана Роке от Калифорнийския университет в Дейвис публикуват изследване, което показва, че морските водорасли могат драстично да намалят емисиите на метан при кравите. След като изпробват няколко „добавки“, екипът се спира на вид смес, която включва червени водорасли, нарязани с меласа за по-добър мирис и вкус. Тези растения съдържат съединение, наречено бромоформ, което блокира ензимите, произвеждащи метан.
Изследователите разделят 12-те си тестови крави на 3 групи, за да експериментират с ефикасността на сместа. Две от групите са хранени с различни количества водорасли, а третата изобщо не е получавала добавката.
Четири пъти дневно изследователите измерват и количеството метан, произвеждано от всяка от групите.
И откриват изненадващи резултати.
„Числата, които наблюдаваме, са невероятни – много над целта, която фермерите ще трябва да постигнат“, заявява Кебреаб в прессъобщение от университета. През 2021 г. изследователите пресъздават експеримента и установяват, че кравите, които консумират дози от около 80 грама водорасли, наддават на тегло колкото кравите от контролната група, като същевременно отделят 82% по-малко метан.
Сега, три години по-късно, те повтарят тези резултати още веднъж, този път върху свободно пасящи говеда, и предоставят убедителни доказателства за използването на морски водорасли за контрол на емисиите на метан от кравите.
Изследването този път включва 24 млади кастрирани говеда в ранчо в Дилън, Монтана, разделени на две групи – едната получава гранули от водорасли, а другата – не. По време на 10-седмичния експеримент учените отбелязват, че говедата доброволно са яли добавките. В резултат на това те изчислили 40-процентно намаление на емисиите на метан сред групата, консумирала водораслите.
„Този метод проправя път пред нас за лесно предоставяне на добавка от морски водорасли на пасящите животни“, заявява Кебреаб в неотдавнашно съобщение за пресата от Калифорнийския университет в Дейвис. „Животновъдите биха могли дори да ги въведат чрез блокчета за близане за добитъка си.“
Методът би могъл да осигури ефективен и лесно приложим начин за световните фермери да намалят парниковите емисии на добитъка си на ниска цена. А тъй като намаляването на емисиите на метан става все по-належащ приоритет, добавянето на морски водорасли може да предложи устойчив начин за постигане на напредък в полето на климатичните промени.