Какво е „климатично отравяне“ и как успя да убие 350 слона

| от |

През 2020 г., в разгара на пандемията, 350 африкански слона умряха внезапно и мистериозно в североизточна Ботсвана. От тогава са представени много теории, за да се обясни какво точно е причинило това масово измиране, но чак сега нови изследванията не само потвърждават твърденията, изказани от официални лица, но и подчертават трагичния ефект на изменението на климата върху дивите животни.

Използвайки комбинация от сателитни данни и пространствен анализ, екип от изследователи от Ботсвана и Обединеното кралство успява да определи точната причина за смъртта на слоновете – токсични водорасли във водопойните им ями. Благодарение на екстремните колебания в климата, които се дължат на климатичните промени, цианобактериите – синьо-зелени водорасли – се размножават и вероятно отравят стотици африкански слонове в делтата на река Окаванго в страната.

За първи път за трагедията се съобщава през май и юни 2020 г., а общият брой на загиналите вече възлиза на около 350 животни. Експертите побързаха да изключат бракониерството, тъй като слоновете все още са имали непокътнати бивни, а възрастта им и липсата на клинични признаци предполагат, че вирусните и бактериалните причини (напр. вирус на енцефаломиокардит или антракс) са малко вероятни. Така токсичните водорасли бързо се превръщат в основен заподозрян.

Но мнозина не са убедени, тъй като някои детайли около лабораториите, които са обработвали пробите, са съмнителни и малко сенчести.

„Теорията полезно преодолява всички критики към правоприлагащите органи“, заяви природозащитникът Марк Хилей, оперативен директор на организацията National Park Rescue (NPR).

Последните констатации обаче изглежда подкрепят първоначалните доклади. Резултатите от сравнението на местоположението на труповете с водопойните ями разкриват, че най-близките до телата, съдържат по-високи нива на водорасли и са имали многократен цъфтеж през 2020 г. Тези цъфтежи вероятно са били предизвикани от промените в климата – 2020 г. е била изключително влажна, докато 2019 г. е била най-сухата от десетилетия насам.

Използвайки събраната информация, изследователите са успели да установят, че слоновете са изминавали средно 16,5 км след водопоя, а смъртта им е настъпила приблизително 88 часа след излагането им на токсина.

„Ботсвана е дом на 1/3 от всички африкански слонове и това безпрецедентно измиране подчертава нарастващите опасения, свързани с въздействието на сушата и изменението на климата върху делтата на река Окаванго, една от най-важните екосистеми в света“, казва в изявление Давиде Ломео, докторант в катедрата по география в Кралския колеж в Лондон.

„Предвижда се Южна Африка да стане по-суха и гореща в резултат на климатичните промени като така ще бъдат засегнати и водните извори през повече месеци от годината. Нашите констатации сочат потенциалните отрицателни последици за количеството и качеството на водата, както и катастрофалните последици за животните, които това може да има.“

 
 
Коментарите са изключени за Какво е „климатично отравяне“ и как успя да убие 350 слона

Повече информация Виж всички