Колко дълъг е най-дългият паразит

| от |

Това е зашеметяващият стандарт, поставен от Tetragonoporus calyptocephalus, известен преди като Polygonoporus giganticus – гигантска тения, която живее дълбоко в червата на китовете.

Много видове тении достигат внушителни дължини, но размерът на гостоприемника на T. calyptocephalus му предоставя апетитната възможност да е едни от най-дългите паразити на планетата. Най-често срещаните тении, които засягат хората, са тези, които попадат в тъканите на прасета, крави и сьомга, поради което е толкова важно храната да се готви добре.

При хората най-дългите тении не стигат главозамайващата дължина на T. calyptocephalus, но все пак има някои доста добри постижения.

Един от най-ярките се намира в Паразитологичния музей „Мегуро“ в Токио – 8,8-метров екземпляр от Dibothriocephalus nihonkaiensis, рядък пример за гигантска тения, която е извадена непокътната от човешко черво. Те обаче могат да станат много по-големи, като в статия от 2009 г. се посочва, че типичният им диапазон е между 2 и 15 метра, но за този вид са регистрирани максимални размери от около 25 метра.

Знаем, че тениите разстройват стомаха вече поне 99 милиона години, благодарение на доста уникална вкаменелост от кехлибар, която изследователите описват през март 2024 г. За пръв път се открива частично тяло на един от тези паразити във фосилна форма – преди това разполагахме само с няколко яйца в изпражнения на акули от пермския период – и това е логично.

„Вкаменелостите на тениите са изключително оскъдни поради техните меки тъкани и ендопаразитни местообитания“, казва в изявление Бо Уанг, водещ изследовател на проучването, описващо последното откритие, „което значително затруднява разбирането ни за ранната им еволюция“.

Независимо от това, от кой праисторически звяр е изпаднал този фосилен паразит, тенията е продължила да бъде изключително успешна като различните ѝ видове заразяват всичко – от птици до мечки. И все пак що се отнася до дължината, китовата тения трудно може да бъде победена.

T. calyptocephalus започва доста по малка на размер – само главичката, известна като сколекс, която се закрепва в червата на кита. След това червеят става все по-дълъг и по-дълъг като се появяват нови сегменти, наречени проглотиди. Най-големите от тях могат да имат до 45 000 сегмента, като те са снабдени и с тестиси и яйчници – всичко необходимо, за да направят още яйца, дори и да няма други червеи. Да, на практика те сами стават фабрика за някои от най-големите паразити в света.

Бъдете благодарни, че живеете във времето на антихелминтичните лекарства.

 
 
Коментарите са изключени за Колко дълъг е най-дългият паразит

Повече информация Виж всички