Защо губим гласа си и как да си го върнем

| от |

На всички ни се е случвало: събуждате се една сутрин, слънцето грее, отваряте уста, за да поздравите света… и от нея се чува славно крякане.

Загубата на гласа е доста често срещано – но какво се случва физиологично, за да предизвика? И трябва ли изобщо да се притесняваме?

За какво говорим?

От медицинска гледна точка загубата на гласа е известна като ларингит – възпаление на ларинкса или гласовата кутия. И за да разберем защо то предизвиква ефектите си, полезно е да имате добра представа за това какво се случва физически в гърлото ви.

„Вътре в ларинкса се намират гласните струни – две гънки от лигавица, които покриват мускули и хрущяли“, обясняват от Mayo Clinic. „Нормално гласните ви струни се отварят и затварят плавно, като образуват звуци чрез движението и вибрациите си.“

Можете да си го представите като свиренето на тромпет: музикантът отваря устата си, за да поеме въздух, след което притиска устните си и ги раздвижва една спрямо друга в мундщука, за да произведе звук. Точно това правят и гласните струни: отварят се, за да влезе въздух, след което отново го изтласкват, докато вибрират една срещу друга.

Добре, а сега си представете, че този тромпетист е ужилен по устата от пчела. „При ларингит гласните струни се възпаляват или са раздразнени“, обясняват от Mayo Clinic. „Това кара гласните струни да се подуват, което изкривява звуците, произвеждани от преминаващия над тях въздух.“

„В резултат на това гласът ви звучи дрезгаво“, продължават. „В някои случаи на ларингит гласът ви може да стане почти незабележим.“

От какво можем да загубим гласа си?

Въпреки че често може да бъде най-досадният симптом – понякога дори единственият – който изпитвате, загубата на гласа всъщност не е самостоятелно състояние.

По-скоро е знак, че нещо друго не е наред – обикновено съвсем лека вирусна инфекция като стандартна сезонна настинка. По-сериозни причини могат да бъдат грипът и алергиите (по ирония на съдбата лечението на тези алергии – антихистамините – може да изсуши гърлото ви, което също да доведе до дрезгав глас).

Но въпреки че загубата на глас често се дължи на заболяване, понякога вината е по-тривиална и очевидна.

„Точно както можете да нараните коляното или лакътя си, когато играете футбол, можете да нараните гърлото си, когато говорите или пеете“, казва Бхарат Пануганти, ларингеален хирург и доцент в катедрата по отоларингология на Университета на Алабама в Бирмингам. „Увреждането на струните може да бъде причина за загуба на гласа, но периода на загубата на гласа може да бъде индикатор за причината“.

С други думи, „ако отидете на концерт и крещите в продължение на 3 часа, на следващата сутрин може да се събудите без глас“, обяснява той. „Причината за тази мигновена загуба може да бъде нараняване, подуване или дори кръвоизлив на кръвоносните съдове в струните.“ Във всички тези случаи би трябвало да си възстановите гласа в рамките на една-две седмици.

Но има и някои по-тревожни причини, които могат да се задържат по-дълго. Ако установите, че дрезгавият ви тембър не изчезва или се връща много по-често, трябва да потърсите лекарски съвет – това може да е признак на нещо по-сериозно, като ревматоиден артрит, проблеми с щитовидната жлеза или дори рак.

„Ако губите гласа си редовно или ако гласът ви не се нормализира след няколко седмици, е време да се консултирате с ларинголог“, съветва Ин Ю, лекар уши, нос и гърло, специализирал ларингология. „Той може да проучи дали това е признак на някакъв по-голям, по-сериозен медицински проблем“.

„Честата загуба на глас обикновено показва аномалия на гласните струни“, предупреждава той. „Така че трябва да ви е първа грижа да се определи защо губите гласа си толкова често.“

Как да си върнем гласа?

За съжаление на всички, които искат бързо решение, възвръщането на гласа обикновено е свързано с чакане. Тихо чакане.

„Най-доброто нещо, което можете да направите в такъв случай, е да му дадете почивка“, съветва Иу. „Гласните ви струни контактуват помежду си всеки път, когато говорите, така че ограничаването на говоренето ограничава и възможността за допълнително влошаване на положението.“

И когато казваме „дайте му почивка“, имаме предвид пълно мълчание – поне доколкото е възможно. Шептенето също се брои.

„Когато говорите, гласните гънки вибрират една срещу друга, за да се получи звук, а честотата може да е от 100 до 300 пъти в секунда“, казва Пануганти. „Тази честотата зависи от височината на гласа ви, а не непременно от силата на звука, с който говорите.“

С други думи, обяснява той, „вибрацията ще се случи, независимо дали говорите тихо или силно. Така че, когато съветваме за почивка, това означава да си почивате изобщо от използването на гласовите гънки, което включва и шепота“.

Въпреки това има няколко неща, които можете да направите, за да мине наложеното от медицината време тишина по-удобно. Уверете се, че сте хидратирани – гласните връзки трябва да са влажни, за да работят, така че ако ги оставите да изсъхнат, това само ще ги влоши нещата още повече. По подобен начин се опитвайте да избягвате явни дразнители като парфюми или цигарен дим (според WebMD пушачите са около три пъти по-застрашени от нарушения на гласа от хората, които не пушат).

Използването на деконгестанти, които се продават без рецепта, също може да помогне, тъй като те могат да разреждат слузта в гърлото ви – ако тя е твърде много, гласовите гънки могат да се покрият до такава степен, че да не могат да произвеждат нормални вибрации. И, разбира се, болкоуспокояващи, като ацетаминофен, могат да помогнат при всякакъв дискомфорт в гърлото.

Що се отнася до патентования чудодеен чай на баба ви и разни други домашни илачи – опасяваме се, че това вероятно е просто за комфорт. „В интернет има много информация за чайове и хидратация, които лекуват загубата на глас“, казва Пануганти. „Въпреки че това е добре за цялостната хигиена на гърлото, което не би могло да навреди, може да не помогне за по-бързото възстановяване.“

 
 
Коментарите са изключени за Защо губим гласа си и как да си го върнем

Повече информация Виж всички