Случвало ли ви се е да усещате, че снегът пада само на определени места? Може би като дете в града, в който живеете, не е падало сняг, докато като отидете на село и е сняг до кръста. Дали пък близо до село няма фабрика? Защото нови изследвания показват, че това може да обясни бялата покривка.
Проучването, проведено от екип от изследователи от няколко институции, предполага, че малки частици от замърсяването, произвеждано от промишлени обекти, като фабрики и електроцентрали на въглища, могат да предизвикат така нареченото облачно заледяване при температури между -10°C и -24°C.
Този процес представлява превръщането на преохладените водни капчици, които съставляват облаците, в ледени кристали. Според изследователите аерозолните замърсители могат да дадат старт на този процес, като действат своего рода като ядро за образуването на ледените кристали – въпреки че водните пари и топлината, произвеждани от промишлеността, също могат да играят някаква роля.
Екипът стига до това заключение, като разглежда подробно сателитни изображения в близката инфрачервена област, направени от спектрорадиометъра MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) – сензорен инструмент на изследователския спътник на НАСА Terra.
Така те откриват, че нещо необичайно се случва с облаците, които наблюдават от 67 промишлени обекта, отделящи аерозоли. Не само че облачната покривка намалява, но има и по-малко течни облаци. Вместо това се образуват ледени облаци.
Разглеждайки данните за валежите, екипът открива, че резултатът от това е повече снеговалежи в районите, разположени в близост до промишлените обекти.
„Предизвиканите от заледяването снеговалежи значително повлияха на общото количество валежи в близост до изследваните промишлени източници на аерозоли“, пишат изследователите в статията за откритията им. „Дневните натрупвания на снеговалежи, дължащи се на заледявания, достигнаха 15 мм, докато интензивността на снеговалежите беше средно 1,2 мм/час.“
Сателитното изображение, което показва сняг до циментовия завод Фокино в Русия. (Снимка: V. Toll, et al)
Това е потенциално значителен проблем за хората, които живеят в тези райони.
„Вече знаехме за въздействието на замърсяването на въздуха върху здравето, но сега знаем, че фабричният дим може да превърне дъждовните облаци в снежни, когато е достатъчно студено. Това може да доведе до неочаквани снеговалежи, които не се случват в други райони“, обяснява в изявление професор Никола Белуин, един от съавторите на изследването.
„Едно-единствено събитие може да изсипе над 1,5 сантиметра сняг на площ, по-голяма от един град. Това означава, че общностите, разположени около фабриките, може да се наложи да бъдат по-добре подготвени за внезапен сняг, особено през зимата.“
Това облачно заледяване може да има и по-широки последици за климата на планетата. Облаците играят роля в отразяването на слънчевата светлина обратно в космоса; когато екипът сравнява нивото на това отразяване в двата различни вида облаци, той установява, че ледените отразяват 14% по-малко слънчева светлина от течните.
Авторите на изследването обаче предупреждават, че са необходими още проучвания и тестове, за да се разбере напълно ролята на аерозолите в заледяването на облаците и потенциалните последици за климата и обществото.