През април 2024 г. служители по контрол на животните в Уотъртаун, Кънектикът, откриват два черни лешояда в лошо състояние. Обърканите птици се мъчели да се изправят и изглеждали пред припадък. В център за рехабилитация на диви животни ветеринарите ги изследват за различни заболявания и състояния и накрая поставили диагноза: приянство.
Лешоядите „се бяха нагълтали с нещо, което е достатъчно ферментирало, за да предизвика тежка интоксикация“, според публикация във Facebook на центъра A Place Called Hope, който отбелязва, че плодовете, оставени в отворени контейнери за смет, могат да ферментират и да причинят страхотни проблеми на дивите твари. След класическия лек за махмурлук – почивка, хапване и рехидратиране, птиците отлетяха и отново се присъединиха към колонията си.
Но лешоядите не са единствените животни, които са податливи на чашката. Пияните мечки гризли често създават опасности за влаковете в западните щати. Известно е, че копринарките, пойни птици, които похапват потенциално ферментирали плодове, пияни се блъскат в прозорците на сградите. През 2011 г. в Швеция пиян от ферментирали ябълки лос се заклещи между клоните на дърво.
Копринарка
Група изследователи от британски, канадски и американски институции се занимават с темата в ново проучване, публикувано в списание Trends in Ecology & Evolution.
„Увеличават се доказателствата, че хората „не пият сами“, – заявяват те, – и че много животни поглъщат етанол в естествената си среда.“
Етанолът е химическото наименование на вида алкохол, който причинява опиянение, и, както беше отбелязано, има множество примери за пияни животни от забавните новини. Авторите на статията обаче се интересуват повече от обичайните пияници в природата: някои видове бръмбари обичат бира; плодовите мухи пускат ларвите си във ферментиращи плодове; зелените морски котки (маймуна от семейство Коткоподобни маймуни) на остров Сейнт Китс отмъкват алкохолни коктейли от туристите.
Зелена морска котка
Някои видове, които редовно се хранят с плодове, не избягват и тези, които се превръщат в шотове. Паяковите маймуни ядат ферментиралите плодове на жълтите дървета момбин, шимпанзетата поглъщат ферментирали палмови плодове, а пероопашатата тупая в Югоизточна Азия пие ферментиралия нектар на палмата бертам.
Пероопашатата тупая
При експерименти с хранителни предпочитания на два вида лемури – ай-ай и бавно лори – са давани алкохолни и безалкохолни напитки със захароза. Животните са в състояние да направят разлика между коктейлите и демонстрират предпочитание към алкохолните.
Това води до въпрос към изследователите: Защо някои животински видове консумират и дори предпочитат алкохол, потенциално токсично вещество, произхождащо от дрожди, особено като се има предвид липсата на реклами или натиск от страна на връстници им в животинското царство?
Авторите изтъкват четири възможни причини. Първо, консумацията е случайна. Второ, по-голямото съдържание на захар и калории в алкохола дава на животните прилив на енергия и стимулира инстинктите им за търсене на храна. Трето, еволюционните опити и грешки са научили животните, че алкохолът има лечебна стойност, може би поради съдържащите се в него антиоксиданти или защото ферментиралите плодове предлагат на ларвите на насекомите, които поглъщат нектар, известна защита от паразити.
Четвърто, просто ги кара да се чувстват добре. „Етанолът може да задейства ендорфиновата (и допаминовата) система, която създава усещане за релаксация и спокойствие. Това може да доведе до повишена игривост, изследователско поведение, социалност и създаване на приятелства, което в крайна сметка е от полза за оцеляването и размножаването“, пишат изследователите.