Да, паяците спят (или поне изпадат в състояние, подобно на сън, което е много сходно с нашето).
Както и ние, паяците се нуждаят от дълбока почивка, за да поддържат мозъка си функциониращ и тялото си здраво. Но като се имат предвид огромните разлики в структурата на мозъка и еволюционната история между нас и тях, не е изненадващо, че има и големи разлики в начина, по който дремем – въпреки че има и някои наистина забележителни прилики.
От биологична гледна точка сънят е обратимо състояние на намалена реактивност към външни дразнители и намалена физическа активност, придружено от определени неврологични и физиологични промени.
Някои видове паяци могат да останат неподвижни за дълги периоди от време, докато чакат неволна плячка да кацне в мрежата им, въпреки че не дремят в това статично състояние. Точно обратното; те са уравновесени и готови, чакащи като навита пружина.
Учените могат да разберат кога паякът е навлязъл в състояние, подобно на сън, защото прибира тялото си в позиция „ступор“.
„Можем да излезем през нощта – или през деня, в зависимост от вида на паяка, който наблюдаваме – и да ги открием, когато са в някакъв вид състояние на ступор. Така че може да има купчинка паяци на някое растение, които не се движат“, казва Ричард Зак, професор по ентомология в Държавния университет на Вашингтон, в интервю за Ask Dr. Universe, научнообразователен проект, базиран в колежа.
Evarcha arcuata
Някои видове могат да изпдат в още по-странни състояния на сън. Проучване от 2021 г. разглежда европейските скачащи паяци (Evarcha arcuata) и установява, че те почиват през нощта, като се окачват на копринена нишка.
Някои изследователи предпочитат да наричат това действие „състояние, подобно на сън“ или „нощно почивно поведение“, когато то се наблюдава при други животни, особено безгръбначни, които имат много различни от нас мозъчни структури.
Може би обаче тези разграничения не са необходими. Когато учените се вглеждат по-внимателно в поведението на почивка на скачащите паяци, те откриват някои странни прилики със съня на хората и други животни.
Сънят на бозайниците и птиците преминава през две основни фази: сън без бързи движения на очите (NREM) и сън с бързи движения на очите (REM). В най-дълбоката NREM фаза тялото преминава през процеси на физическо възстановяване, клетъчно възстановяване и възстановяване на енергията, заедно с „бавни“ мозъчни вълни. Обратно, REM сънят се характеризира с по-бърза мозъчна активност, подобна на будността, ярки сънища и местене на очите под клепачите (откъдето идва и името на тази фаза).
Въпреки че имат 8 очи, скачащите паяци нямат клепачи, което затруднява междувидовите сравнения. Въпреки това те притежават подвижни ретинални тръбички, които пренасочват погледа им и тъй като младите паяци имат полупрозрачни екзоскелети, е възможно да се види движението на тези очни структури.
Проучване от 2022 г. изследва това и установява, че те изглежда изпадат в „състояние, подобно на REM сън“ и в него също така потрепват с крайници, малко подобно на кучето ви, което рита с краче, когато сънува.
Това кара изследователите да предположат, че скачащите паяци може би сънуват, както и ние.
„Лично аз, след като наблюдавах стотици паяци, нямам никакво съмнение, че те изпитват сънища, точно както никой не би се усъмнил в това, когато наблюдава как котка или куче сънуват“, казва Даниела Рьослер, водещ автор на изследването от Института за поведение на животните „Макс Планк“.
„Дали ще успеем да докажем по научен път, че това е така… предстои да видим“, допълва тя.