Мозъкът на прасе е поддържан жив извън тялото му в продължение на 5 часа с помощта на нова машина, разработена от учени в Югозападния медицински център на Уиверситета в Тексас.
Новоразработената система позволява мозъкът да бъде изолиран от останалата част на тялото с помощта на свръхинтелигентна изкуствена помпа, която се грижи за кръвоснабдяването му.
За да имитира истинското кръвообращение, устройството може фино да променя състава на кръвта и да регулира потока ѝ в зависимост от редица променливи, включително кръвно налягане, обем, температура, насищане с кислород и хранителни вещества. Това е възможно чрез компютърен алгоритъм, който следи кръвното налягане, потока, пулса и други фактори.
В проучването системата е тествана върху мозъка на домашни свине (Sus scrofa domesticus). След като са били закачени към устройството, мозъчната активност е била наблюдавана с помощта на непрекъсната електрокортикография и мозъчни електроди.
Според изследователите не е имало почти никаква промяна в мозъчната активност и други измервания до 5 часа след като мозъкът е бил изолиран от останалата част от тялото на животното.
„Този нов метод дава възможност за изследвания, които се фокусират върху мозъка независимо от тялото, което ни позволява да отговорим на физиологични въпроси по начин, който никога не е правен“, казва в изявление д-р Хуан Паскуал, автор на изследването и професор по неврология, педиатрия и физиология в UT Southwestern.
Може би се питате защо? Ами, учените, които стоят зад устройството, твърдят, че то може да позволи на изследователите да разберат как функционират определени аспекти на мозъка, независимо от влиянието на тялото.
Те вече са го използвали, за да научат за въздействието на ниската кръвна захар върху мозъка. Това често може да се окаже трудно за изследване в типични животински модели, тъй като тялото може частично да компенсира ниската кръвна захар. Без тялото, разбирате, такъв проблем не може да възникне.
Изследователите се интересуват също така от използването на това устройство като система за кардиопулмонален байпас – „машина сърце-бял дроб“, която поддържа притока на кръв по време на сърдечна операция и трансплантация.
Екипът от изследователи не е първият, който експериментира с идеята за изолиране на мозъка от тялото. Други учени вече са изолирали главата на куче и маймуна.
Кой знае докъде ще доведе тази област на изследване.