Колко интелигентни са били неандерталците?

| от |

Наистина ли неандерталците са били глупави същества, които размахват тояги, както внушава наименованието им, с което ние, доста по-хубавите и умни Хомо сапиенс толкова обичаме да се обиждаме?

Това, което знаем със сигурност, е, че неандерталците са едни от най-близките ни роднини – най-ранните техни вкаменелости, с които разполагаме, датират отпреди около 430 000 години. Те са живели заедно с ранния Хомо сапиенс до преди около 40 000 години, когато изчезват. Ранните хора са обвинявани за това тяхното изчезване, въпреки че остава неясно дали това е станало чрез насилие или секс.

Неотдавнашните постижения в палеоантропологията ни дадоха възможност да се запознаем отблизо с вероятната структура на неандерталския мозък. Знаем, че органът е бил приблизително със същия размер или по-голям от човешкия – но с различна форма. Проучване на 32 черепа на съвременни хора и 13 черепа на неандерталци показва, че неандерталците са имали по-големи области от мозъка си, предназначени за зрението; имали са и по-големи очи от съвременните хора. По-големите им тела са изисквали и повече пространство в мозъка за контролиране на движението. Авторите на това изследване предполагат, че това е оставило по-малко когнитивна мощ за извършване на сложни социални процеси, което да ги прави по-малко способни да създават стабилни социални групи.

В един друг анализ се твърди, че голяма част от общоприетите представи за неандерталците идват именно от този тип сравнения, които според тях несправедливо ги сравняват със съвременните хора, а не с други ранни човеци.

Един анализ, който прави по-удачно сравнение на неандерталците с ранните хомо сапиенси, разработва 3D реконструкции на мозъците на двата хоминида. Моделите разкриват, мелкия мозък (cerebellum) в мозъка на неандерталците е по-малък, което може да е намалило техните когнитивни и социални функции.

Тези изследвания правят изводите си на база костите на главата, с които разполагаме. Но биолозите проявят креативност в усилията си да реконструират и самия неандерталски ум. Откриването на проба от неандерталска ДНК в една пещера в Германия улесни този напън.

Скорошно проучване, публикувано в списание Science, извлече неандерталски ген от древни ДНК проби и след това го вмъкна в мозъците на порове и мишки, както и в т. нар. „мини мозък“ органоиди, направени от човешки стволови клетки. В мозъците, засети с неандерталска ДНК, новите клетките се образуват по-бавно по време на развитието, което предполага, че те може да са имали по-нисък когнитивен пик от Хомо сапиенс.

Авторите на последния доклад твърдят, че дори иновативният им подход само загатва за намалената когнитивна функция на неандерталците.

 
 
Коментарите са изключени за Колко интелигентни са били неандерталците?

Повече информация Виж всички