Човек би си помислил, че Еверест, най-внушителният небостъргач на природата, ще се смалява с няколко милиметра всяка година заради ерозия или други фактори. Вместо това обаче той продължава да расте на височина – и сега вече науката разбира по-добре защо.
В статия, публикувана в списание Nature Geoscience, екип от изследователи от Лондон и Пекин предполага, че пак има ерозия, но тя всъщност е в полза на планината. Ерозията на мястото, където се сливат реките Арун и Коси, на 80 километра от Еверест, непрекъснато и стабилно разрушава скалите и в продължение на десетки хиляди години това ѝ е позволило да се издигне – явление, известно като изостатичен отскок. Тъй като земната кора така става по-лека, тя може да „плува“ над мантията, да с нея да се издига и Еверест.
По този начин Хималаите метафорично почиват „върху надуваем замък“, казва Адам Смит, съавтор на статията.
С помощта на компютърно моделиране изследователите изчисляват, че планината нараства с около 2 милиметра годишно. Така реките Арун и Коси може да са помогнали на Еверест с от 50 до 165 допълнителни метра, откакто са се слели преди около 89 000 години, въпреки че той вероятно винаги се е издигал бавно. И този процес може да изпреварва ерозията, която в противен случай би го сринала.
„В района на Еверест съществува интересна речна система“, казва съавторът д-р Джин-Ген Дай в изявление. „Горното течение на река Арун тече на изток на голяма надморска височина в плоска долина. След това рязко завива на юг като река Коси, като намалява височината и става по-стръмна. Тази уникална топография, която свидетелства за нестабилност, вероятно е свързана с изключителната височина на Еверест.“
Ефектът може да се наблюдава и в близките върхове Лхотце и Макалу, които са сред най-високите в света.
Лхотце
Понастоящем максималната височина на Еверест е призната за 8849 метра над морското равнище – цифра, която е решена след години на препирни. Някога Непал е посочвал 8848, а Китай е смятал, че е 8843 след като се махне снежния слой.
Мауна Кеа
Любопитно е да се отбележи, че репутацията на Еверест като най-високата планина в света се дължи на особени тълкувания. Угасналият вулкан Мауна Кеа в Хавай например е висок 4205 метра – но над морското равнище. Ако се измери от океанската му основа в Тихия океан, той е висок около 10 000.
Други експерти оценяват високо новото проучване, но предупреждават, че кумулативният ефект от речната ерозия трудно може да бъде измерен. Освен това тя вероятно не е единствената причина за продължаващото издигане на планината.