Ново проучване изследва влиянието на веганската диета при близнаци и установява, че дори краткосрочната промяна в избора на храна променя биологичните маркери на стареенето. Наблюдението повдига интересни въпроси за влиянието на храненето върху биологичната възраст, включително какви са дългосрочните и краткосрочните ефекти от преминаването към веганска диета и дали изключването на месото или намаляването на калориите е по-същественият фактор.
В малкото проучване са включени 21 двойки близнаци, за да се наблюдава какви промени настъпват, когато единият спазва веганска диета, а другият е на всеядна в продължение на два месеца. По-конкретно авторите са наблюдавали промените в нивата на метилиране на ДНК – начина, по който епигенетиката променя как се изразяват нашите гени. По принцип повишеното метилиране на ДНК се счита за маркер на стареенето.
То се анализира чрез вземане на кръвни проби от участниците в изследването в началото и след осем седмици. След това те са сравнени, за да се види дали и как са се променили участниците на веганска и всеядна диета през двата месеца.
При безмесните близнаци е установено намаляване на биологичната възраст, както и намаляване на маркерите за стареене на сърцето, хормоните, черния дроб, възпалителните и метаболитните системи. Това намаление не се наблюдава при близнаците, които се хранели с всеядна храна.
Защо?
Като наблюдателно проучване, експериментът не може да предположи конкретна причина, което означава, че авторите не могат да кажат със сигурност, че промяната в биологичната възраст може да се дължи на веганската диета. Едно възможно обяснение се свежда до загубата на тегло, тъй като веганите са отслабнали средно с 2 килограма от началото на изследването до края му.
Макар да е интересно да се наблюдава намаляване на биологичната възраст само след толкова кратък период от време, продължителността на изследването означава също, че не са включени дългосрочните ефекти от промяната в храненето.
„Ако диетата на веганите не се допълва с витамин В12, те развиват дефицит, който причинява хронични и често коварни увреждания на нервната система“, казва Том Сандърс, почетен професор по хранене и диетика в Кралския колеж в Лондон, в съобщение на Научния медиен център. „Дългосрочните наблюдателни проучвания на вегани също така установяват неблагоприятни ефекти върху костната плътност, които вероятно се дължат на много ниския прием на калций и недостатъчно протеини.“
„Въпреки че наблюдателните проучвания показват, че веганската диета може да има благоприятно въздействие върху здравето на средна възраст (като например по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания и диабет тип 2), това не е така при по-възрастните вегани, които изглежда по-често страдат от загуба на мускулна маса, ниска костна плътност и неврологични нарушения, които оказват значително въздействие върху качеството на живот. Всъщност продължителността на живота не се различава при веганите в сравнение с тези, които избират смесен режим на хранене.“
Освен това няма гаранция, че промяната на метилирането на ДНК ще доведе до по-дълъг живот. Когато става въпрос за наблюдателни проучвания и дълголетие, доста информативен би бил погледа към т. нар. Сини зони.