До миналия месец в Япония действаха 1035 разпоредби, свързани с използването на дискети – устройства за съхранение, които в най-добрия случай могат да поберат само няколко мегабайта данни. Е, японското правителство най-накрая се отърва от тях: сега вече има само един регламент, който ги използва, отнасящ се до рециклирането на автомобили.
Ръководител на тази инициатива е министърът на цифровите технологии Таро Коно. През първата година на пандемията COVID-19 стана ясно, че зависимостта от попълването на хартиени документи и остарялата технология са пречка за внедряването на приложения за проследяване и цифрова идентификация. Така през 2021 г. е създадена Агенцията за цифрови технологии, за да се изтласкат от държавната администрация остарелите технологии, като например факсовете и дискетите.
„Спечелихме войната с дискетите на 28 юни!“, заявява Коно пред Ройтерс.
Последният производител на флопидискове, Sony, спря производството им през 2011 г. Крайно време е в Япония да се обърне сериозно внимание на зависимостта от тази технология – но страната не е единствена, която разчита на старите технологии. Обществените организации, правителствата, университетите и научните лаборатории често разчитат на различни архаични технологии, дори когато останалата част от света напредва.
В много университети се разказват истории за скъпоструващи експерименти, провеждани с операционни системи, които не са виждали актуализация от десетилетие. Но ако искаме да се придържаме към дискетите, има два големи примера, които да споменем извън Япония. Флотът на Boeing 747-400 на British Airways използваше дискети за софтуера на авиониката си чак до пенсионирането им през 2020 г. А американската армия спря да използва дискети за управление на ядрените си оръжия едва през 2019 г.
Смята се, че продажбите на устройството ще продължат още няколко години, въпреки че то е изоставено почти навсякъде. Но дори когато вече е отдавна забравено, то ще остане като символ на бутона за запаметяване. Това го превръща в пример за виртуален скеоморфизъм – когато нещо запазва декоративната стойност на физически обект, който вече не се използва. Като например този стар свещник горе, който има крушки, подобни на свещи.