Лукас Маклиш, турист от Калифорния, който се изгуби в планините Санта Круз, бе намерен 10 дни след като за тръгва на тричасовия си поход.
Маклиш тръгва на 11 юни, но се губи отчасти заради неотдавнашните горски пожари, които унищожават ориентирите за навигация. След като 34-годишният мъж не се връща до 16 юни – Деня на бащата в САЩ – семейството му съобщава, че е изчезнал, което дава старт на интензивни усилия за намирането му.
Маклиш тръгва „само с един чифт панталони, чифт туристически обувки и шапка“, според интервюто, което дава за ABC7. „Имах фенерче и чифт сгъваеми ножици, като инструмент. И това беше всичко.“
Но човек работи с това, с каквото има, и мъжът оцелява, като пие вода, която събира от водопад в обувката си. Накрая, 10 дни след като тръгва, той е намерен от спасителен екип, изтощен и гладен, но жив.
CAL FIRE CZU firefighters assisted @SantaCruzSO1 @BoulderCreekFD with a rescue in Big Basin State Parks last night. There were multiple reports of witnesses hearing someone yelling for help, but the location of that person was hard to establish. READ MORE ⬇️ pic.twitter.com/tQxHvVPVJO
— CAL FIRE CZU (@CALFIRECZU) June 21, 2024
И така, колко дълго може да оцелее човек без храна и вода? В един труд се посочва очевидното, че „експериментите с хора са етично неприемливи“ по темата; не можете просто да спрете да давате на човек вода и храна…
Вместо това трябва да се поучим от реални случаи на хора, попаднали в капан или изгубени в дивото, или лишени от храна и вода по други начини. В същия труд се разглеждат съобщения от медиите и се стига до заключението, че „изглежда възможно да се оцелее без храна и вода в рамките на 8 до 21 дни“, като това време се покачва до около 2 месеца, ако липсва само храна.
Това обаче изглежда малко оптимистично, тъй като общото мнение е, че средностатистическият човек може да издържи само около 2 до 3 дни без вода. Това, разбира се, варира силно в зависимост от здравословното му състояние и възрастта, както и от други обстоятелства, като например температурата на околната среда.
През 1979 г. 18-годишният тогава Андреас Михавеч е затворен в полицейска килия в Германия по погрешка след автомобилна катастрофа, в която е бил пътник. Той остава заключен с продължение на 18 дни… докато всички служители, отговорни за ареста му, смятат, че вече е освободен. Когато го откриват отново, той е много слаб, но все още е жив, макар и едва-едва.
През 40-те години на миналия век, в един от малкото експерименти, проведени върху хора, двама учени се лишават от вода и се хранят със суха храна. В крайна сметка двамата 28- и 33-годишни оцеляват експеримента, който спират преди да стане животозастрашаващ.
„На третия или четвъртия ден лицата им бяха станали малко сухи и бледи, а около устните им имаше следи от цианоза“, се казва в труда за двамата. „Този общ вид на неразположение изчезна в рамките на няколко часа след като приемат течност, а симптомите на дехидратация отминаха много още преди физиологичната рехидратация да е приключила.“
Когато тръгвате на походи, най-добре информирайте някого къде отивате и вземете със себе си подходящи запаси. Горската служба на САЩ препоръчва също така в момента, в който разберете, че сте се изгубили, да спрете и да се опитате да се ориентирате отново.
„Извадете компаса си и определете посоките въз основа на мястото, на което стоите. Не се разхождайте безцелно“, пише службата. „Ако сте на пътека, останете на нея. Всички пътеки са обозначени с табели. Понякога обаче табелите стават обект на вандализъм или се крадат. В краен случай следвайте някое поточе надолу по склона. Това често е трудно, но може да ви доведе до пътека или път.“