Една от най-дълбоките мини за метални в Европа – мината Пихасалми (Pyhäsalmi) в централна Финландия – ще бъде превърната в огромна гравитационна батерия, която може да съхранява 2 мегавата енергия.
С преминаването на планетата към възобновяема енергия се сблъскваме с проблема за съхранението на тази енергия; все пак вятърът не духа и слънцето не грее всеки път, когато хората искат да си пуснат телевизора. В особено ветровити или слънчеви дни също така може да бъде произведено пък твърде много електроенергия, което води до ситуация, в която на потребителите се плаща, за да консумират ток, а не да претоварват мрежата. Но електроенергията, която не се използва, се губи.
Разбира се, би било по-добре, ако можехме да съхраняваме тази енергия за по-късна употреба. Един от начините за това са гравитационните батерии.
Въпреки впечатляващото име, идеята на гравитационните батерии е много проста. Когато източниците на енергия произвеждат повече, отколкото е необходимо, излишното се използва за придвижване на тежести (под формата на вода или понякога пясък) нагоре. Когато по-късно енергията е недостатъчна, тези предмети могат да бъдат освободени и когато започнат да падат под въздействие на гравитацията, да задвижват турбини и да се генерира енергия.
Макар че обикновено гравитационните батерии се правят в резервоари, и изоставените мини също се ползват. Шотландската компания Gravitricity е създала система от лебедки и подемници, които могат да бъдат инсталирани в такива неизползвани шахти – и смята да я инсталира и в цинкова и медна мина в Пихаярви (Pyhäjärvi) във Финландия с дълбочина 1400 метра.
„Тъй като светът произвежда все повече електроенергия от непостоянни възобновяеми енергийни източници, нараства нуждата от технологии, които могат да улавят и съхраняват енергия в периоди на слабо търсене и да я освобождават бързо, когато е необходимо“, казва съоснователят на Gravitricity Мартин Райт за технологията в края на миналата година.
„Нашето подземно гравитационно съхранение на енергия GraviStore използва силата на гравитацията, за да предложи някои от най-добрите характеристики на литиево-йонните батерии и помпеното хидросъхранение – на ниска цена и без необходимост от редкоземни метали.“