През 2006 г. край бреговете на Исландия от океанското дъно е извадена гигантска океанска мида от вида Arctica islandica. Подобно на начина, по който можете да преброите пръстените на едно дърво, за да определите възрастта му, можете да преброите и пръстените на тези миди, за да определите приблизително възрастта им. И на следващата година учените правят точно това.
„Преброяването на пръстените на черупката показа, че тази мида е живяла повече от 405 години“, се обяснява в статията за съществото, „което я прави най-дълго живялото мекотело и вероятно най-старото неколониално животно, документирано досега.“
Макар и впечатляващо стара, по-късно допълнителното радиовъглеродно датиране показа, че тя е още по-стара – точно на 507 години. Това поставя вероятната ѝ рождена дата някъде около 1499 г. от н.е. – и скоро мидата е наречена от медиите „Мин“, тъй като е започнала да живее по времето на династията Мин в Китай.
Всъщност, е доста често срещано явление видът да живее над 100 години или дори повече.
„Един и същи вид миди се ловят с търговска цел и се консумират ежедневно“, казват през 2013 г. пред Би Би Си изследователи, които изучават мидата. „Всеки, който е ял мидена чоудър в Нова Англия, вероятно е ял месо от този вид, много от които вероятно са на няколкостотин години.“
И така, как тези мекотели живеят толкова дълго?
„A. islandica има много ниска консумация на кислород. Когато едно животно има толкова бавен метаболизъм, това обикновено означава, че то има и много дълга продължителност на живота. Въпреки това смятам, че част от причината за нейното дълголетие се крие и в гените ѝ“, казва морският биолог Дорис Абеле пред Science Nordic.
„С изключение на окислението от нуклеиновите киселини, нивата на увреждане на A. islandica не се променят с възрастта, което показва отлично поддръжане на клетките“, се допълва в статия по темата. „Тъй като корелации между окислението и възрастта са показвани и преди при други организми, а степента на натрупване на това окисление корелира с относителната възраст и при двете изследвани популации, то може да отразява вътрешни механизми на стареене.“
За съжаление на Минг и за да разберем колко дълго може да живее този вид, животното не доживя да празнува повече рождени дни; мидата – преживяла Просвещението и телевизионния сериал „Приятели“ – умира през 2006 г., вероятно в резултат на начина, по който е била замразена, когато за първи път е била извадена от убежището си на океанското дъно.