Всеки има приятел или член на семейството, който киха безумно силно. Дотолкова, че ни кара да се чудим дали не е нарочно…
Всъщност, най-вероятно не е.
Както казва неврологът Алън Хирш пред NBC News: „Някои хора се смеят силно, други – слабо. Подобно е положението и с кихането; то отчасти е резултат от личността и индивидуалните ни особености, независимо дали го осъзнаваме, или не. Всъщност според Live Science малко над 45% от мъжете признават, че „кихат силно“, докато 32% от жените твърдят, че умишлено задържат кихането си, за да е по-тихо.
Психиката ни обаче не е единственият определящ фактор за силата на кихането; анатомията ни също играе роля, по-конкретно – размерът и капацитетът на белите дробове. „Колкото по-дълго задържате дъха си, толкова по-драматично е кихането“, казва Ричард Харви, ринолог в университетските болници „Сейнт Винсент“ и „Макуори“. Начинът на кихане също е от значение: „Ако кихате през устата, кихането ще бъде по-силно [за разлика от през носа]“, в което има логика.
* * *
Ако някога ви се е налагало да кихате сред много хора, може би сте се замисляли дали да не се опитате да задушите кихавицата.
Всъщност никога не трябва да се опитвате да задържате кихането си.
Интензивността на налягането, което се натрупва, е огромна – дотолкова, че задържането може да доведе до увреждане на кръвоносните съдове, спукване на тъпанчето или дори до аневризма. В крайна сметка е по-безопасно да рискувате да предизвикате силен шум – тоест, по-добре навън, отколкото вътре.