Превърнаха лимфни възли в черен дроб

| от |

След повече от десетилетие разработки започна първия тест с хора на лечение, което се опитва да се справи с чернодробно заболяване в краен стадий.

Лечението превръща лимфните възли в черен дроб.

„За пръв път в медицината вече приложихме доза на първия си пациент в клиничен тест, като използвахме собствените му лимфни възли като живи биореактори за регенериране на извънматочен орган“, казва в изявление д-р Майкъл Хафорд, съосновател и главен изпълнителен директор на LyGenesis – компанията, която стои зад лечението.

Процедурата се осъществява чрез вземане на основните функциониращи клетки от дарен черен дроб – известни като хепатоцити – и инжектирането им в лимфните възли – малки бобовидни органи, които помагат на имунната система, като филтрират чужди частици (като вируси, които причиняват инфекции).

След като попаднат в лимфните възли, клетките трябва да растат и да се делят, като се свържат и с кръвоносната система, развивайки кръвоносни съдове. „С течение на времето лимфният възел ще изчезне и ще остане един миниатюрен орган“, казва Хафорд.

Това е процедура, която вече е имала успех при някои животни. Изследователите я изпробват върху прасета, като хирургически променят черния им дроб, за да имитират човешко чернодробно заболяване, и инжектират хепатоцити от здрави чернодробни проби в лимфните възли. Всичките 6 оперирани прасета са развили миниатюрни черни дробове и съответно са показали признаци на възстановяване от чернодробна недостатъчност.

В рамките на теста върху хора безопасността, поносимостта и ефикасността на тази регенеративна клетъчна терапия ще бъдат изследвани при до 12 души с чернодробно заболяване (което се смята за състояние, при което черният дроб е увреден до невъзможност за възстановяване).

В този случай често се налага трансплантация, но има редица фактори, които могат да попречат на това. Например някои пациенти са просто твърде болни, за да могат да се подложат на операция.

Един от основните проблеми обаче е дължината на списъка на чакащите за трансплантация. Понастоящем близо 10 000 души в САЩ чакат за донорски черен дроб, но те могат да чакат за такъв до 5 години. Около 12% от тях ще умират всяка година, докато са в списъка.

„Ако проучването ни е успешно и получим одобрението на Агенцията за контрол на храните и лекарствата (САЩ), нашата алогенна клетъчна терапия би могла да позволи с един донорски черен дроб да се лекуват десетки пациенти, което би могло да помогне да се промени сегашният дисбаланс между предлагането и търсенето на органи в полза на пациентите“, казва Хаффорд.

Ще мине известно време, преди да се появят първите резултати от теста, но изследователите ще наблюдават отблизо пациентите, които участват в него, в продължение на една година, като ще проверяват оптималната доза и безопасността на лечението, както и дали то е ефективно.

 
 
Коментарите са изключени за Превърнаха лимфни възли в черен дроб

Повече информация Виж всички